۵۰ هکتار منطقه میانکاله در آتش سهل‌انگاری سوخت/گردشگران به هشدارهای حریق توجه کنند

علی تیموری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره جزییات آتش‌سوزی وسیع در منطقه حفاظت شده میانکاله استان مازندران اظهار کرد: حریق ظهر روز گذشته (سه‌شنبه ۱۰ مرداد ماه) در منطقه میانکاله  استان مازندران آغاز شد و تا پایان شب نیز عملیات اطفا انجام گرفت.

وی ادامه داد: عملیات اطفا حریق به‌سرعت و با هوشیاری محیط زیست استان مازندران و سایر مسئولان ذیربط انجام گرفت که امیدواریم دیگر شاهد آتش‌سوزی در مناطق حفاظت شده و جنگلها نباشیم.

مدیرکل دفتر شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حدود ۴۰ تا ۵۰ هکتار از منطقه میانکاله در آتش‌سوزی شب گذشته دچار حریق شد، تصریح کرد: خوشبختانه آتش‌سوزی به سرعت و در ساعات اولیه مهار شد و آسیبی هم به گونه‌های جانوری در این منطقه وارد نیامد.

تیموری درباره علت اصلی آتش‌سوزی ساعات گذشته در میانکاله گفت: علت اصلی در حال بررسی است اما شواهد نشان می‌دهد که سهل‌انگاری گردشگران عبوری  و همچنین خشک بودن پوشش گیاهی به همراه وزش بادهای گرم باعث حریق و گسترش آن بوده است.

وی تصریح کرد: امیدواریم تمامی گردشگران عبوری از مناطق حفاظ شده و جنگلها به توصیه‌های مطرح شده نسبت به عدم بروز حریق در این فصل دقت عمل را داشته باشند چرا که یک حریق در مناطق زیست محیطی و مراتع و جنگلها خسارات جبران ناپذیری را به‌دنبال دارد.

گفتنی است، آتش‌سوزی وسیعی روز گذشته در میانکاله مازندران به‌وقوع پیوست که بر اثر وزش شدید باد، گرمای هوا، پوشش انبوه و وسعت منطقه گسترش پیدا کرد و با تلاشهای دستگاههای ذیربط در استان اطفا شد.

انتهای پیام/  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *