ایران بحرانهای جدی محیط زیستی در پیش دارد

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ معصومه ابتکار عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه ریاست جدید این سازمان اظهار کرد: در تمام این چهار سال در برابر تمام فشارها ناامید نشدم و به فعالیت خود در عرصه محیط زیست ادامه دادم.

وی از مردم به خاطر همراهی محیط‌زیست کشور سپاسگزاری کرد و گفت: سخنرانی اسفند ماه ۹۳ مقام معظم رهبری و ابلاغ سیاست‌های کلی محیط‌زیست پشتوانه‌ای برای حرکت ما شد و این مایه افتخار است.

رئیس سابق سازمان محیط زیست، حمایت‌های رئیس جمهوری در دولت یازدهم را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود:  دولت یازدهم به‌درستی به‌عنوان دولت محیط‌زیست نامیده شد.

ابتکار با اشاره به اینکه مصوبات عدیده و بی‌نظیری در زمینه محیط‌زیست در طول دولت یازدهم به تصویب رسیده است، اظهار کرد:  این تعداد از مصوبات در طول تاریخ کم‌نظیر بود.

وی از همراهی مدیران و معاونینش در دوره چهار ساله دولت یازدهم تشکر کرد و گفت: امروز مردم ما در بسیاری از شهرها هوای سالم تنفس می‌کنند، ما با کمک معاونت طبیعی توانستیم با وجود ممنوعیت شکار، راهی برای قرق‌های اختصاصی فراهم کنیم.

رئیس سابق سازمان محیط زیست ادامه داد: تشکل‌های مردمی در این دوره باور شدند و ما با ایجاد شبکه ملی سازمان‌های مردم‌نهاد یک پشتوانه عظیم را به کلانتری تحویل می‌دهیم.

ابتکار، انتشار اخبار و آگاهی‌رسانی در این زمینه را در چهار سال گذشته عالی عنوان کرد و افزود: همراهی هنرمندان با این سازمان موجب برگزاری جشنواره جهانی فیلم سبز شد و امروز ورزشکاران هم سفیر محیط‌زیست شده‌اند.

وی همچنین ارائه دو واحد درسی اختیاری محیط‌زیست در دانشگاه‌ها را از دستاوردهای این دوره عنوان کرد و اظهار کرد : تا چند ماه آینده کتاب انسان و محیط‌زیست برای آموزش در مقطع یازدهم تحصیلی ارائه خواهد شد.

رئیس سابق سازمان محیط زیست تصریح کرد: تالاب‌های مهمی در کشور در این دوره احیا شده و صنعت سعی کرده در جهت سبز شدن اقتصاد گام‌های بلندی بردارد.

ابتکار همچنین امضای ۲۰ تفاهم‌نامه بین‌المللی، منطقه‌ای و دوجانبه را از دستاوردهای چهارساله مسئولیتش دانست و گفت: در این دوره سازمان محیط‌زیست با ۱۰۰ هزار مورد درخواست برای بهره‌برداری، استقرار و ارزیابی مواجه بود که با افتخار می‌گویم هیچ طرحی بدون ارزیابی اجرا نشد.

وی با بیان اینکه بیش از ۸۵ درصد از طرح‌های توسعه‌ای معرفی‌شده به این سازمان جواب مثبت دریافت کرده‌اند، خاطرنشان کرد: سازمان محیط‌ زیست مانع توسعه نبوده و اگر در مقابل ۱۰ تا ۱۵ درصد طرح‌های معرفی‌شده نه گفته است به خاطر حفاظت از ۱۱ درصد تحت نظارت این سازمان بوده است.

رئیس سابق سازمان محیط زیست، وضعیت حال حاضر محیط‌زیست کشور را شکننده عنوان کرد و گفت:‌ سازمان حفاظت از محیط‌زیست در شرایطی که طرح‌های توسعه‌ای وضعیت شکننده محیط‌زیست را تشدید کند، باید به این طرح‌ها نه بگوییم؛ چراکه اگر جایی ترمز توسعه را نکشیم تبدیل به محیط نیست می‌شویم.

ابتکار تاکید کرد: جایی که نه گفته‌ایم برای تنظیم مناسب توسعه مهم بوده و امیدواریم همین روند استمرار پیدا کند.

وی افزود: البته به ۸۵ درصد مجوزی که در خصوص طرح‌های توسعه‌ای صادر کردیم نیز افتخار می‌کنیم.

رئیس سابق سازمان محیط زیست بابیان اینکه برای مقابله با بحران‌ها دیگر فرصتی در دست نداریم، اظهار کرد: ایران بحران‌های جدی محیط‌زیستی را در پیش دارد، به همین دلیل نیازمند مشارکت گسترده مردم و همکاری آنها با دولت برای برقراری توازن و آینده ایران هستیم.

ابتکار تصریح کرد: از همه همکارانم می‌خواهم برای ادامه این راه عیسی کلانتری رئیس جدید سازمان محیط‌زیست کمک کنند، چراکه مسیر دولت دوازدهم دنبال کننده دولت یازدهم است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *