پاسخ آزمایشهای خانواده های شهدای منا دو روز دیگر مشخص می شود/لزوم توافق پایدار میان ایران و عربستان برای حج و عمره

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسگر امشب در بازگشت از سرزمین وحی و در فرودگاه حضرت امام (ره) اظهار کرد: همانطور که اراده رهبر معظم انقلای ، مسوولان نظام و خواست مردم بود، امسال حجاج ایرانی توانستند حج خود را عزتمندانه، ابرومندانه و در حد مطلوب انجام دهند.

وی ادامه داد:امروز جمعیت زائران ما در مکه ۲۳ هزار نفر است یعنی ۶۰ درصد حجاج به کشور بازگشته اند و این روند نیز همچنان ادامه دارد.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: امسال همان تدابیر مقام معظم رهبری، شورای عالی امنیت ملی و سایر دست اندرکاران اجرایی شد و شعار حج یعنی «حج؛ معنویت، اقتدار ملی و همبستگی اسلامی» به طور کامل تحقق پیدا کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر با بیان اینکه حجاج منویات رهبر معظم انقلاب را به اجرا گذاشتند، خاطرنشان کرد: حضور زایران در نمازهای جماعت، شرکت در مراسم جلسات معرفت، قرایت قران، نمازهای شب و … بخشی از اخلاص زایران و معنویت انها در این مراسم نورانی بود.

وی با بیان اینکه اقتدار ملی نیز یکی از مهمترین توجهات ما بود گفت: ما از قبل اعلام کرده بودیم که اگر شرایط ما محقق نشود در حج حضور پیدا نخواهیم کرد اما تفاهمنامه طرفین دغدغه ها را کاهش داد و موجب شد تا حتی نقاط ضعف گذشته هم کمتر باشد.

سرپرست حجاج ایرانی یاداور شد: امسال شاهد بودیم که در هیچ کجا و در هیچ یک از سخنرانی‌ها به عقاید شیعه هیچ توهینی صورت نگرفت و هیچ توهینی نیز به زائران ایرانی انجام نشد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر در خصوص همبستگی اسلامی نیز اظهار کرد: باید بگویم زائران ایرانی در اقیانوس بیکران رحمت الهی در کنار نمایندگان سایر کشورها خوش درخشیدند و با حضورشان پاسخ گوی برخی شبهات ایجاد شده بودند.

وی افزود: به صورت مکرر از زائران سایر کشورها و افراد حاضر در مکه و مدینه شنیدم که می‌گفتند سال گذشته که ایرانیان در حج حضور نداشتند احساس غربت می‌کردیم و حضور ایرانی‌ها به حج نشاط می‌دهد.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: البته نمی‌شود گفت چنین عملیات بزرگی هیچ نقصی نداشته باشد اما در سال ۹۴ ما ۶۴ هزار زائر در حج داشتیم در حالی که امسال ۸۶هزار و ۳۰۰ نفر در حج تمتع شرکت کردند که تا به امروز تنها ۳۰ فوتی داشتیم که کمتر از سال‌های قبل بوده و این نشان می‌دهد مراقبت‌های لازم صورت گرفته است، البته حج هم بیماری های خاص خود را دارد اما بیشتر فوتی‌ها به دلیل سن بالا بوده چرا که ما در حج امسال بیش از دو هزار نفر حاجی بالای ۸۰ سال داشتیم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر اظهار کرد: در طول سفر سعی کردم به هتل‌های زائران سرکشی کنم تا به صورت مستقیم نواقص را از زائران بشنوم امسال من زودتر به حج رفتم و دیرتر برگشتم یعنی ۴۵ روز در کنار زائران بودم تا زائران این حضور را احساس کنند؛ صمیمانه از حجاج تشکر می‌کنم و همچنین عملکرد رسانه‌ ملی و خبرگزاری‌ها برای پوشش خبری نیز بسیار مناسب بود.

وی در ادامه به برخی نواقص اشاره کرد و افزود: در حج امسال هم نواقصی بود که بخشی به ما و بخشی به دولت میزبان برمی‌گردد ما نواقص حج امسال را جمع بندی و به عربستان اعلام می‌کنیم.

سرپرست حجاج ایرانی یکی از موارد مهم که باید به آن توجه شود را رسیدن به یک توافق پایدار در حوزه حج و عمره اعلام کرد و گفت: باید در این خصوص با مسئولان عربستان به گفتگو بنشینیم تا مشکلات را شاهد نباشیم.

وی افزود: در مورد حقوق شهدای مسجد الحرام و منا با مسئولان حج عربستان صحبت کردیم و آنها قول داده‌اند که به زودی در این رابطه اقداماتی صورت گیرد.

سرپرست حجاج ایرانی به حضور هشت خانواده شهدای منا که محل به خاکسپاری عزیزان آنها مشخص نبود اشاره کرد و گفت: این خانواده ها در حج امسال حضور داشتند که آزمایش دی ان ای نیز انجام شد و تا دو یا سه روز آینده نتایج آزمایش اعلام و محل به خاکسپاری این شهدای ایرانی نیز مشخص می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر از حضور ۱۰۰ خانواده شهدای مسجد الحرام و منا در حج امسال نیز خبر داد و گفت: با هماهنگی صورت گرفته این افراد بر سر مزار عزیزان خود در مقبرة الشهدای مکه حاضر شدند.

وی اظهار کرد: نتایج تحقیقات انجام شده در خصوص منا که به مسئولان عربستان داده شده است نیز به زودی مشخص می‌شود .

سرپرست حجاج ایرانی توضیح داد: وزیر حج عربستان همه چیز را در مورد حادثه مسجدالحرام خاتمه یافته تلقی کرده و تاکید کرده که اقدامات انجام می گیرد؛درباره فاجعه منا نیز مطالب ما به کمیسیون تحقیق منتقل شده و منتظر اعلام نتیجه هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر با اشاره به اینکه امسال ۱۵ هزار زائر اهل سنت نیز در عملیات حج حضور داشتند، گفت: یکی از اتفاقات جالب حضور همزمان زائران شیعه و سنی در هتل‌ها در کنار هم بود که وحدت اسلامی را به نمایش می‌گذاشت؛ امسال همایش‌های متعددی برگزار کردیم و مسئله برایت از مشرکین به طور جدی دنبال و باشکوه برگزار شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا عمره مفرده برگزار خواهد شد یا خیر گفت: این مسئله را با وزیر حج عربستان مطرح کرده‌ام؛ باید زمان بگذرد تا بتوانیم به توافق مورد نظر برسیم؛ برخی محورها باید مورد توجه قرار گیرد که فکر می‌کنم تا یک ماه آینده کار کارشناسی در این خصوص انجام و نتایج اعلام شود.

سرپرست حجاج ایرانی در ادامه عنوان کرد: امسال مشکلاتی داشتیم، چون کارهای حج را کمی دیر آغاز کردیم و زمانی وارد عربستان شدیم که هتل‌ها و آشپزخانه‌ها به اجاره رفته بود اما توانستیم با تلاش مسئولان ۴۰ درصد از هتل‌های تازه‌ساز را اجاره و رضایت زائران را تامین کنیم؛ اما باید بهترین خدمات را به مردم ایران ارائه کرد، بر همین اساس ما از همین اکنون کار کارشناسانه‌ خود را شروع کردیم تا فرصت‌های از دست رفته را باز پس گیریم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر عنوان کرد: ما نیز اقداماتی در حوزه پزشکی و آشپزخانه‌ها در حال انجام داریم تا از اسراف در تهیه غذای حجاج پیشگیری شود؛در سال ۹۴ حدود ۶۰ قلم کالای مورد نیاز حجاج از ایران تامین شد اما امسال به دلیل قطع روابط سیاسی این مهم محقق نشد اما در سال‌های آینده تلاش می‌کنیم این کار دوباره صورت گیرد.

وی از رضایت و تشکر وزیر حج عربستان از حضور زائران ایرانی نیز خبر داد و گفت: وزیر حج عربستان از رفتار و معنویت ایرانی‌ها بسیار اظهار رضایت کرد و عنوان کرد که حج جمهوری اسلامی ایران حج ممتازی است.

سرپرست حجاج ایرانی در پاسخ به این سوال که روند برقراری حج امسال چه تاثیری در برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان می تواند داشته باشد،گفت: سیاست دولت که مبتنی بر نظر مقام معظم رهبری است بر این توجه دارد که باید با همسایگان و کشورهای اسلامی بهترین و قوی‌ترین روابط را داشته باشیم؛ هم اکنون اختلاف نظرهای در حوزه سیاسی وجود دارد که قطعا کاهش پیدا خواهد کرد؛ یکی از چیزهایی که می تواند تاثیر بگذارد و دیپلماسی حج را وسیله ای قرار دهد برای دیپلماسی عمومی کشور همین موضوع برگزاری حج عزتمندانه است که امیدواریم همین موضوع مهم زمینه توسعه روابط را فراهم کند و در اینده رفع تنشها در خاورمیانه و به ویژه همسایگان باشیم.
انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *