جماران در قاب عروسک + تصاویر

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجسمه‌های “جهانگیر ارجمند” در بهمن‌ ۱۳۹۱ توسط وی به باغ نگارستان دانشگاه تهران اهدا شد. جهانگیر ارجمند مجسمه‌ساز خود‌آموخته ای بود که کوشید تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی این سرزمین را در تندیس‌های خود نشان دهد.

تندیس‌ها همگی از یونولیت ساخته‌ شده‌اند، مادّه‌ای بی‌ارزش که به جرات می‌توان گفت هیچ مجسمه‌ساز دیگری برای ساخت مجسمه‌هایش از آن استفاده نکرده است.

مجسمه مینیاتوری «تکیه دولت» که از آن با عناوین دیگری همچون تکیه همایونی دولتی، تکیه قصر، تکیه بزرگ شاهی نیز نام برده شده‌ است، بنایی است که در عهد ناصرالدین شاه قاجار و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه خوانی در ایام عاشورا در تهران قدیم برپا شد.

وی از کودکی به نقاشی به خصوص طراحی از چهره، علاقه بسیار داشت و همواره چهره دوستان و معلمان خود را به تصویر می‌کشید. وی از ۴۴ سالگی بدون بهره‌گیری از محضر هیچ استادی به مجسمه‌‌سازی روی آورد. ابزار کار او فقط یک تیغ ریش‌تراشی نیمه شده بود. دستانِ هنرمند وی حتی در ۹۱ سالگی آنچنان با مهارت و استادی از دل یونولیت به‌وسیله تیغ ریش‌‌تراشی تندیس زیبا برون می‌آورد که چشم هر بیننده‌ای بر کار آن خیره می‌ماند.

روش کار مرحوم ارجمند چنین بود که وی ابتدا با تیغ ریش‌تراشی از دل یونولیت حجم کلی را بیرون می‌آورد، سپس با همان تیغ به ساخت جزئیاتی مانند چشم و لب و دندان می‌پرداخت، بعد از پرداخت به‌وسیله سمباده‌های نرم، روی صورت را با توجه به رنگ چهره، جوراب زنانه نازک می‌چسباند و در نهایت صورت را گریم می‌کرد. رنگ‌گذاری بر روی چهره، به وجود آوردن ابرو، مو، ریش و سبیل به وسیله پشم‌گوسفند خود‌رنگ و در مواردی موی انسان انجام می‌شد. دوخت و دوز لباس، کفش و کلاه،  همگی با دقت فراوان در انتخاب جنس و رنگ پارچه صورت گرفته و در نهایت با دست دوخته شده است.

ساختن ابزار و و سایل پیرامون تندیس‌ها نیز به وسیله یونولیت، کاغذ، مقوا، چوب و وسایل کوچک دور‌ ریختنی انجام شده که در نهایت هنرمندی، دقت و ظرافت هر کدام بر سر جای خود قرار گرفته‌اند.

شایان ذکر است مجموعه تندیس‌های مردم‌شناسی اقوام ایرانی وی توسط سفارت آلمان خریداری و به آن کشور منتقل شده است، همچنین تعدادی از تندیس‌های وی در موزه صنایع دستی ولنجک و تعدادی از آثار وی در آمریکا نگهداری می‌شود.

جماران منطقه و مکان معروفی که محل زندگی وسخنرانی‌های آیت الله روح‌الله خمینی (ره) بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *