واکنش مدیر یک اندروید مارکت به احتمال گرانی ۱۰ درصدی بازیهای موبایلی + تصویر

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ برخی کاربران فضای مجازی و شبکه‌‌های اجتماعی نسبت به تصمیم بنیاد بازیهای رایانه‌ای مبنی بر احتمال گرانی  بازیهای رایانه‌ای خارجی  واکنش نشان داده‌اند.

 حسن کریمی قدوسی؛ مدیر عامل بنیاد ملی بازیهای رایانه‌ای اخیرا در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌های کشور به ضوابط عرضه بازیهای خارجی اشاره کرده و گفته که عرضه‌کنندگان بازی در فضای مجازی تا اواسط بهمن‌ماه فرصت دارند در سایت بنیاد پیش ثبت‌نام کنند تا به آنها مجوز عرضه در فضای مجازی داده شود.

وی با تأکید نسبت به دریافت این مجوز گفته است: اگر فروشگاه عرضه کننده بازی مجوز مربوط را نداشته باشد حداقل برخوردی که با آن می‌شود فیلترینگ است.

کریمی قدوسی با بیان اینکه نمی‌خواهیم بازیهای خارجی را محدود کنیم و تنها قصد داریم آنها قانونمند شوند، گفت: عوارض از بازیهای خارجی ۱۰ درصد از درآمد حاصل از فروش بازیهاست که از عرضه‌کنندگان گرفته می‌شود؛ این ۱۰ درصد به حساب خزانه وارد شده و از آن برای حمایت از بازیهای داخلی استفاده می‌شود.

وی افزود: از ابتدای سال ۱۳۹۷ هر مارکتی که عرضه تجاری بازی خارجی در کشور داشته باشد، باید این ۱۰ درصد عوارض را پرداخت کند در غیر این صورت با آن بازی توسط کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برخورد می‌شود.

همین اظهارنظر کافی بود تا حسام آرمندهی؛ مؤسس و مدیر بزرگترین اندروید مارکت ایران با انتشار توییتی نسبت به این تصمیم‌گیری واکنش نشان دهد؛ وی نوشت: عوارض ۵۰ درصدی خودرو کافی نبود حالا بچه‌هایی که دلخوشی‌شان بازی موبایل هست هم باید به عنوان قشر ثروتمند ۱۰ درصد به جیب بنیاد خصولتی بازی کمک کنند تا بازی‌شان فیلتر نشود؛ بعد تعجب می‌کنند از نارضایتیهای دهه هفتاد و هشتاد!

به اعتقاد وی عوارض نوعی مالیات بر مصرف است که مصرف‌کننده مانند خریدار خودرو پرداخت می‌کند؛ مثل ارزش افزوده که چه در فاکتور به تفکیک بیاید چه نیاید عملا از مصرف‌کننده گرفته می‌شود.

در کامنتهایی که به این توییت وارد شده، دو نفر از توسعه‌دهندگان برنامه‌های اندروید و IOS نیز گفته‌اند که “در ایران وضعیت حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین رشد منفی دارد؛ در دولت روحانی انتظار این را نداشتیم ولی روز به روز شرایط برای ما سخت‌تر می‌شود” و دیگری هم نوشته است که “بازیها که همینجوریش هم گران هستند”.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *