تاکید استاندار تهران بر احداث ساختمان‌های ایمن/آخرین برنامه‌ریزی‌ها برای زمان زلزله احتمالی در پایتخت

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ محمد حسین مقیمی امروز در جلسه ستاد مدیریت بحران استان تهران که با حضور اعضا و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد با اشاره به کاستی‌ها و کمبودهای مدیریت بحران استان تهران در زمان زلزله ۵٫۲ ریشتری، اظهار کرد: برگزاری کارگاههای آموزشی در محلات مختلف استان تهران توسط سازمان‌های مردم نهاد یکی از نیازهای مهم است.

وی ادامه داد: ایجاد شرایط برای بازدید از مراکز زلزله شناسی و مناطق بازسازی شده زلزله‌های قبل به‌ویژه برای دانشجویان و دانش آموزان نیز نتایج موثری را به دنبال دارد.

استاندار تهران به اهمیت ارائه تجارب جهانی برای آمادگی مواجهه با زلزله از طریق فیلم، تصویر، نوشتار و سایر اقدامات اشاره کرد و افزود: در زمان زلزله تهران اطلاع رسانی علمی که از موسسات دانشگاهی و پژوهشگاهها به دست می‌آیند، بسیار محدود بود و نیاز است این اطلاعات به همه سازمان‌های مسئول داده شود.

مقیمی ادامه داد: تکمیل سامانه‌های رصد و پیش نشانگرها یکی از نکاتی است که همواره از سوی کارشناسان و موسسات بیان می‌شود و هنوز امکانات برای شناخت دقیق حرکات زمین به طور کافی در دسترس نیست، که باید تکمیل شود.

وی شناخت زمین برای ساختمان سازی و اقدامات عمرانی را مهم برشمرد و تصریح کرد: اجرای پروژه‌های عمرانی و ساختمان سازی باید توسط مهندسان متخصص و مهندسان ناظری که همواره در اجرای پروژه حضور دارند، انجام شود.

 استاندار تهران با بیان اینکه آموزش کارگران ساختمانی توسط آموزش فنی و حرفه‌ای ضروری است، تاکید کرد: سال ۸۳ قراردادی با سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد شد تا کارگران فنی ساختمان‌ها آموزش کامل ببینند اگر این آموزش‌ها به طور کامل انجام می‌شد نباید ساختمان‌های بعد از زلزله بم خراب می‌شد.

مقیمی به جلساتی که  با اعضای شوراهای شهر و روستا در شهرستان‌های استان در سفرهای استاندار برگزار می‌شود  اشاره کرد و افزود: در این جلسات تاکید داریم که به هیچ ساختمان غیر ایمن و ساخت و ساز غیر استاندارد پایان کار داده نشود و شوراها، شهردارانی انتخاب کنند که دغدغه استحکام و مقاومت در ساختمان‌ها را داشته باشد.

وی با اشاره به حضور مردم و ورود اتومبیل‌ها به خیابان‌ها پس از زلزله استان تهران گفت: اطلاع رسانی کامل برای استقرار مردم در مکان‌هایی مشخص و ایمن در اطراف خانه‌ها باید مورد توجه قرار گیرد و نقشه مکان‌های اسکان موقت مردم در زمان زلزله باید تهیه شود و سالن‌های مدیریت بحران در شهرستان‌ها باید از امکانات تامین شود.

استاندار تهران با بیان اینکه کارگروه امنیت بلافاصله پس از زلزله مسئولیت تامین امنیت را به عهده دارد، تصریح کرد: در زمان زلزله اخیر تهران به شوراهای ترافیک ماموریت داده شد تا خیابان‌ها برای تردد خودروهای امدادرسان و سوخت رسان مهیا شود و این یکی از مهمترین تصمیمات در زمان وقوع زلزله است.

مقیمی از نقش مهم نیروی انتظامی در برقراری نظم و امنیت در زمان وقوع زلزله ۵٫۲ ریشتری در تهران تشکر کرد و با اشاره به نیاز ضروری تامین امکانات آتش نشانی تاکید کرد: تامین  موتورسیکلت برای اورژانس به قدر کافی ضروری است.

وی همچنین تامین برق اضطراری براساس یک دستورالعمل در مکان‌های حساس و مهم و کنترل دوره‌ای آن را مهم دانست و گفت: سوله‌های امدادی در زمان مدیریت بحران باید دارای امکانات کامل از جمله کانکس باشند.

 استاندار تهران به کمبود ۲۵ درصدی تخت‌های بیمارستانی در شهرستان‌های استان تهران اشاره کرد و افزود: در زمان بحران تامین بیمارستان صحرایی در استان نیاز است.

مقیمی ادامه داد: استقرار سازمان انتقال خون در نقاط مختلف شهر و برخورداری همه شهرستان‌ها از سازمان انتقال خون ضروری است.

وی اظهار کرد: اطلاع رسانی کامل برای استقرار مردم در مکان‌هایی مشخص و ایمن در اطراف خانه‌ها باید مورد توجه قرار بگیرد و نقشه مکان‌های اسکان موقت مردم در زمان زلزله باید تهیه شود و سالن‌های مدیریت بحران در شهرستان‌ها باید از امکانات تامین شود.

استاندار تهران در پایان تصریح کرد: توجه به توزیع پمپ بنزین‌ها توسط شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی در نقاط مختلف، اعزام مشاور توسط بهزیستی ، در اختیار قرار گرفتن سوله‌های مدیریت برای بحران و آمادگی کامل فرودگاهها از جمله اقدامات دیگر در زمان بروز بحران است.

هفتمین جلسه ستاد هماهنگی مدیریت بحران استان تهران با حضور محمدحسین مقیمی استاندار تهران،سیدحسین هاشمی قائم مقام وزیر کشور،محمد نجار رئیس سازمان مدیریت بحران و اعضای شورا در محل استانداری تهران برگزار شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *