۶ پیشنهاد برای توسعه گردشگری ایران

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جمشید حمزه‌زاده در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته آن اظهار داشت: یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری فرصتی مناسب است که در آن بسیاری از بخش‌های درگیر و فعال این صنعت، صمیمانه و با احساس مسئولیت ویژه تلاش می‌کنند با استفاده از فضاهای موجود، زمینه تحول صنعت گردشگری را فراهم کنند و با ایجاد کار و اشتغال مولد و پایدار برای جوانان، اقتصادی فعال‌تر از گذشته را در راستای تحقق واقعی اقتصاد بومی‌محور مقاومتی فراهم کنند.

وی افزود: پدیده گردشگری موضوعی نیست که کشورها مواهب همه‌جانبه آن را نادیده بگیرند، جهان پیش روی ما جهانی است بدون مرز و پر از تجربه، آگاهی و خردمندی، اکنون فرصت فراهم است تا به کاروان تجارت گردشگری جهانی بپیوندیم.

حمزه‌زاده ادامه داد: بخش خصوصی و تشکل‌های گردشگری که در سه دهه گذشته با تمام توان در عرصه خدمتگذاری به گردشگران تلاش فراوان داشته و فراز و نشیب‌های متعددی را تجربه کرده‌اند از مسئولان عالی کشور انتظار دارند در شرایط کنونی که نقش محوری و اثرگذار گردشگری در این مقطع زمانی حساس بیش از پیش هویدا شده است با اعتماد به بخش خصوصی و حرکت در راستای تسهیل و روان‌سازی فعالیت‌های فعالان صنعت گردشگری و حمایت از تشکل‌های موجود، از توان، تجربه و سرمایه‌های بخش خصوصی در ارکان اصلی سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری برای صنعت گردشگری در سطح گسترده‌تر و عمیق‌تری در راستای وجوه درون‌زایی، مردمی و برون‌گرایی اقتصاد مقاومتی بهره ببرند.

وی بیان کرد: با وجود اهتمام و علاقه دولت تدبیر و امید در راستای توسعه صنعت گردشگری، متأسفانه در حال حاضر این صنعت با مشکلات عدیده‌ای دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، تحمیل مالیات‌های سنگین و عوارض مختلف، جرایم بیمه‌ای تأمین اجتماعی، وام‌های بانکی گران‌قیمت و هزینه بالای تأمین مالی، فقدان برنامه جامع توسعه گردشگری و برخوردهای سلیقه‌ای دستگاه‌های مرتبط، نبود قوانین تسهیل‌کننده و متناسب همچنین اجرای نادرست قوانین موجود و عدم توجه به گردشگری پایدار در کشور ازجمله موانع پیش روی این صنعت است.

دبیر مجمع هماهنگی تشکل‌های گردشگری تصریح کرد: در راستای توسعه صنعت گردشگری در کشور و نیز بهره‌گیری مناسب از توان تمام افراد و دستگاه‌های درگیر در گردشگری به‌خصوص حرکت در مسیر گردشگری پایدار، جامعه فعالان گردشگری چندین پیشنهاد را ارائه می‌دهد. نخست اینکه بازنگری و تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری با مشارکت همه عناصر و ارکان دولتی و بخش خصوصی و نخبگان فکری و اجرایی صنعت گردشگری در دستور کار سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قرار گیرد.

وی عنوان کرد: پیشنهاد می‌شود کارگروهی در خصوصی توسعه گردشگری پایدار مرکب از بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی دست‌اندرکار تشکیل شود و ضمن برنامه‌ریزی لازم موضوع از سوی این کارگروه پیگیری و ارزیابی شود.

حمزه‌زاده در ادامه ضمن سپاسگزاری از دولت و مجلس شورای اسلامی برای تصویب بند‌های ۹۸ و ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه افزود: جایگاه مناسبی برای تشکل‌های گردشگری گرفته شده است و تفویض برخی فعالیت‌های اجرایی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تشکل‌ها در این قوانین لحاظ شده است. امیدواریم این موضوع هرچه سریع‌تر اجرایی شود تا شاهد نقش و حضور جدی‌تری تشکل‌های بخش خصوصی در این حوزه باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به ماهیت فرابخشی صنعت گردشگری، سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط در قالب یک رویکرد نظام‌مند و سیسمتی با نگاهی واحد و یکپارچه و به‌دور از برخوردهای سلیقه‌ای درخصوص گردشگری عمل کنند و عزمی ملی بر توسعه و رونق بیش از پیش این صنعت در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *