تصمیم جدید دولت درباره کاخ سفره‌ماهی دختر پهلوی اول

به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی‌اصغر مونسان به همراهی محمدعلی نجفی – استاندار البرز طی بازدید از کاخ مروارید اظهار داشت: استان البرز دارای جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و گردشگری بسیار زیادی است که می‌تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

مونسان ادامه داد: «متاسفانه این ظرفیت‌‌ها ناشناخته مانده است و با معرفی آنها می‌توان استان البرز را به مقصد گردشگری تبدیل کرد.

معاون رئیس‌جمهوری تصریح کرد: این استان باید به گردشگران معرفی شود.

به گزارش میراث فرهنگی، مونسان با اشاره به اینکه کاخ مروارید یکی از جاذبه‌های بسیار مهم استان البرز است، افزود: با وجود کمبود اعتبارات، اعتبار ویژه‌ای از سوی سازمان میراث‌فرهنگی برای مرمت این بنا اختصاص داده خواهد شد.

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد تا اعتبار ویژه‌ای نیز از سوی دولت برای مرمت و احیای کاخ مروارید اختصاص پیدا کند.

گفتنی است، کاخ مروارید یا کاخ شمس، کاخی در مهرشهر کرج، واقع در استان البرز است که در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ با زیربنای ۲۵۰۰ متر برای اقامت شمس پهلوی ساخته شد. سازه اصلی و طرح کاخ به شکل یک سفره‌ماهی است که صدفی آن را دربرگرفته‌ است. این بنا توسط وسلی پیترز و بنیاد فرانک لوید رایت به مبلغ یک میلیون دلار طراحی و ساخته شد. این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱به شماره ثبت ۷۰۶۷ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

پیش از دهه ۴۰ شمسی این منطقه از چند روستا از جمله حسین‌آباد افشار تشکیل شده بود. شمس پهلوی خواهر محمد رضا پهلوی شاه سابق ایران به دلیل بیماری آسم این منطقه را برای زندگی انتخاب کرد و کاخ مروارید محل زندگی او به دست بنیاد فرانک لوید رایت طراحی و ساخته شد.

معماری این اثر که بخشی از تاریخ معماری مدرن است، با تأثیر از شیوه فرانک لوید رایت از پرآوازه‌ترین معماران آمریکایی است که از سوی یکی از شاگردان ایرانی‌اش به نام «عامری» شکل گرفته‌است.

پس از انقلاب این ساختمان به بنیاد مستضعفان و بعد از آن به بنیاد تعاون داده شد. این مجموعه تا چندی پیش به عنوان موزه و با نام مجتمع اردویی تفریحی شهید فهمیده استفاده می‌شد. در سال ۸۶، بنیاد مستضعفان و جانبازان در اقدام غیرقانونی در یکی از دفاتر اسناد رسمی بر پایه سند انتقال قطعی شماره ۳۰۸۳۸ مورخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ خورشیدی به شهرداری کرج به بهای ۷۰ میلیارد ریال فروخته و تسلیم کرده‌است. اما چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و در یک اردیبهشت ۹۳، حکم واگذاری این کاخ به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، با حکم دادستانی عمومی و انقلاب کرج، صادر شد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *