۷۵۳هزار ایرانی در هفته اول نوروز بیمار و مصدوم شدند/تماس با ۱۹۰ برای بداخلاقی پرسنل درمانی

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، دکتر قاسم جان بابایی درخصوص آمار مصدومین و جزئیات مراجعین به مراکز درمانی اظهار داشت: از تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۶ تاکنون، تعداد ۷۵۳ هزار و ۶۳۵ نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند که از این تعداد، ۲۶ هزار و ۸۷۵ نفر در بخش‌های مراقبت ویژه و ۳۰ هزار و ۲۲۶ نفر نیز در سایر بخش‌های بیمارستان بستری شده اند.

وی در خصوص جراحی‌های صورت گرفته، گفت: به طورکلی حدود ۲۰ هزار خدمت جراحی در این مدت انجام شده است که ۱۰ هزار و ۸۳۷ عمل جراحی اورژانسی و ۸ هزار و ۶۲۶ نیز عمل جراحی غیراورژانسی بوده است، یعنی تقریبا ۶۰ درصد جراحی‌ها به اعمال جراحی اورژانسی اختصاص دارد که بخش قابل توجهی از آنها به حوادث ترافیکی مربوط است.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون ۱۰۰ هزار مورد بیمار و مصدوم توسط اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی منتقل شدند، عنوان کرد: حدود یک پنجم از این ۱۰۰ هزار مورد، مصدومین ترافیکی بودند که بسیاری از آنها در محل مداوا شده یا اینکه در اورژانس بیمارستان‌ها سریعاً تعیین تکلیف شدند.

جان بابایی با بیان اینکه خدمات درمانی همچنان ادامه دارد، درخصوص تعداد پزشکان گفت: به جز پزشکان آنکال، تعداد ۸۵۰ پزشک مقیم در بیمارستانهای کشور حضور دارند و همچنین پزشکان عمومی نیز در اورژانس بیمارستانها فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه در ایام تعطیل رسیدگی به شکایات مردم ادامه دارد، بیان کرد: سامانه ۱۹۰ به صورت شبانه روزی فعال است و از ابتدای سال تاکنون حدود ۸هزار تماس را ثبت کرده است که ۵۴۰ مورد از این تماسها مربوط به پیگیری مشکلات درمانی مردم بوده است.

به گزارش وزارت بهداشت-جان بابایی اظهار داشت: آمار شکایات استان به استان جمع آوری شده و به رئیس دانشگاه و رییس بیمارستان مربوطه هر استان اطلاع داده می شود، البته موارد معدودی در مورد دارو و ملزومات گزارش شده که رسیدگی و تذکر داده شده است.

معاون درمان وزارت بهداشت توضیح داد: اکثر مردم به دلیل شلوغی و ازدحام مراکز درمانی شکایت دارند، چرا که در این ایام در برخی استانها به خصوص در استانهای گیلان، مازندران و آذربایجان شرقی حجم ورود مسافر بیشتر است، لذا حوادث ترافیکی، مصدومیت یا مراجعه بیماران در این استانها افزایش پیدا می‌کند و بیشترین آمار شکایت در سامانه نیز مربوط به استانهای پُرمسافر است، زیرا خدمت را اندکی با تاخیر دریافت کردند، وگرنه مواردی حاکی از بداخلاقی پرسنل درمانی یا خطای پزشکی وجود نداشته است.

جان بابایی درخصوص نظارت بر مراکز درمانی گفت: نظارتها به دو صورت انجام می‌شود، برخی نظارت‌ها از طریق وزارت بهداشت به صورت بازدیدهای سرزده از مراکز درمانی و بیمارستانها است و برخی نیز از نظارتها نیز توسط دانشگاهها از مراکز تابعه شان صورت می‌پذیرد، با وجود اینها، مردم می‌توانند در صورت مشاهده تخلفی با سامانه ۱۹۰ تماس بگیرند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *