اثری از «جان ون دکرخو» در ایران مرمت شد

به‌گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، این تابلو در سال ۱۸۷۵ میلادی، به‌دست جان وَن دِ کِرخُوِ با سبک رئال و تکنیک رنگ و روغن خلق شده و ابعاد اصلی آن بدون قاب ۷۳*۲/۵۲ سانتی‌متر است و محل نمایش آن دفتر کار پهلوی دوم واقع در کاخ موزه ملت است.

جان وَن دِ کِرخُوِ، نقاش بنام هلندی (۱۸۸۱-۱۸۲۲م) است. او اگرچه خود نقاش مشهوری بود اما، بیشتر به سبب انتشار آثار پسرش فریدریک وَن دِ کِرخُوِ که در سن ۱۰ سالگی فوت کرد، شناخته شده است.

عملیات مطالعات انجام شده بر اثر فوق در آزمایشگاه و کارگاه حفاظت و مرمت سعدآباد شامل آسیب‌شناسی میکروسکوپی، فن‌شناسی، شناسایی لایه‌های تکیه‌گاه، بستر و لایه رنگ، بررسی اسیدیته، تست حلال و… است.

عملیات حفاظت و مرمت انجام شده بر اثر شامل پاکسازی لایه جرم و دوده به روش حلال‌های روغنی و غیر روغنی، برداشتن الحاقات تخریبی اتصالی فلزی، برداشتن برچسب‌های تخریبی و پاک کردن لایه‌های به‌جا مانده از آن، برداشتن لایه ورنی بخش‌های زرد شدگی، احیای لایه ورنی در بخش‌های غیر تخریب، موزون‌سازی رنگی، استحکام‌بخشی، پاکسازی قاب، وصالی بخش‌های تزییناتی قاب، برداشتن و بتونه‌گذاری بخش‌های تخریبی حاصل از اتصالات نادرست فلزی، استحکام‌بخش تزریقی قاب، رفع مشکلات بیولوژیک (حشرات) به روش تزریقی، باز‌سازی بخش کمبود قاب، موزون‌سازی رنگی و استحکام‌بخشی کلی سطح قاب همراه با لحاظ موارد حفاظت پیشگیرانه در اتصال قاب و نقاشی و پیشبینی موارد حفاظت پیشگیرانه در بخش اتصال مجدد اثر به دیوار و… است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *