تازه‌ترین برنامه‌ریزی‌های ایران و عراق برای زائران اربعین حسینی

شهریار حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره بررسی پیش نویس تفاهمنامه مراسم اربعین حسینی که با حضور هیئت عراقی به ریاست محمدبدر ناصر معاون وزیر کشور عراق انجام گرفت، گفت: پیش نویس تفاهم‌نامه همکاری ایران و عراق در اربعین حسینی در ۹ بند تدوین شده است.

وی افزود: در عمده محورهای تفاهم‌نامه توافق صورت گرفت اما سه مورد ذیل بندهای این تفاهم نامه خارج از اختیارات تصمیم گیری هیئت عراقی بود و برای بررسی و تصمیم گیری نهایی به دولت عراق و مسئولان ذیربط این کشور محول شد.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: این تفاهم نامه پس از تعیین تکلیف موارد یادشده، به امضای وزرای کشور ایران و عراق خواهد رسید و فعلا در حد یک پیش‌نویس است.

حیدری درباره نحوه پرداخت هزینه روادید گفت: ایرانیان با پرداخت معادل ریالی هزینه به سفارت عراق، می‌توانند روادید خود را دریافت کنند و در مقابل بانک مرکزی معادل مبلغ ریالی روادید را به یورو به سفارت عراق تحویل خواهد داد.

 وی تاکید کرد: پیش از این، مدت اعتبار تفاهم نامه اربعین میان دو کشور یک ساله بود که مقرر شد اعتبار این تفاهم نامه سه ساله شود و البته در سالهای بعد در صورت نیاز به تغییر یا اصلاح برخی موارد در چارچوب تفاهم نامه تغییرات اعمال شود.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه روان سازی صدور روادید و پیش بینی بازگشایی مرز خسروی، قبل از موسم اربعین، از مهمترین بندهای پیش نویس تفاهم نامه همکاری بین دو کشور در موسم اربعین است، توضیح داد: در پیش نویس این تفاهم نامه علاوه بر بازگشایی مرز خسروی, پیشنهاد شد تا مرز سومار در کرمانشاه نیز در صورت اضطرار مورد استفاده قرار گیرد.

حیدری با اشاره به مرز سومار در کرمانشاه خاطر نشان کرد: با تصمیمات اتخاذ شده مقرر شد در شرایط اضطراری و در صورت بروز مشکل در مرزها، از مرز سومار برای تردد زائرین پیش بینی شود.

وی به تسهیل در تردد مواکب اشاره کرد و گفت: سال گذشته مشکلی برای تردد موکبها ایجاد شد به طوری که طرف عراقی عبور آنها را متوقف کرد،‌ بر همین اساس امسال توافق کردیم تا با سهولت تردد موکبها، مشکلی در مرزها نداشته باشیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در ادامه با بیان اینکه وضعیت بهداشت و درمان در اربعین برای زائران بهبود می‌یابد، گفت: با همکاری وزارت بهداشت عراق، وضعیت بهداشت در مسیر پیاده روی در زمان اربعین تسهیل می‌شود. همچنین بیمه زائران نیز مورد بررسی و توافق قرار گرفت.

حیدری با بیان اینکه بحث مرزهای هوایی و استفاده از مرزهای دریایی نیز مورد توافق دو طرف قرار گرفت، اظهار کرد: ما تمام تلاش خود را برای تسهیل سفر زائران اربعین از زمان ثبت نام و ورود تا استقرار و برگشت انجام می‌دهیم و به نظر می‌رسد امسال اعزام زائران اربعین بهتر از سال گذشته باشد؛ البته سال ۹۶ یکی از بهترین سالهای برگزاری این مراسم بود.

وی تاکید کرد: امیدواریم موارد بررسی شده و امضا شده در پیش‌نویس دو طرف، نهایی شود و به امضای وزرای کشور ایران و عراق برسد؛ امیدواریم برخی مواردی که نیاز به بررسی توسط دولت عراق دارد هر چه زودتر نهایی شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *