تهران همچنان در خواب مدیریتی به سر می‌برد

پرویزسروری عضو پیشین شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به قدرت کامل اصلاح طلبان در حوزه‌های مدیریتی کشور گفت: مسلما دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران از دوره‌های معدود و استثنایی به شمار می‌رود که قدرت کشور به طور کامل در دولت, مجلس شورای اسلامی و شورای شهر در اختیار اصلاح طلبان قرار گرفته بنابراین به تبع آن تمامی استانداری‌ها؛ فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها و سفارت خانه‌ها در اختیار این جریان قرار دارد از این رو با توجه به تمرکز قدرت و اختیارات دراین جریان انتظار می‌رفت که دیگر اصلاح طلبان بهانه‌ای برای ناکارآمدی نداشته باشند چرا که همه عرصه‌ها برای عملیاتی کردن شعارهایشان در اختیار آنها قرار دارد.

وی با تاکید بر نگاه حزبی بر جریان اصلاحات گفت: هر چند حوزه‌های مدیریتی در دست جریان اصلاح طلب است اما آنچه به عینه مشاهده می‌شود, شکل گیری فرآیند ناکارآمدی در کشور است بنحوی که در مجلس شورای اسلامی شاهد حضور نمایندگانی هستیم که بیشتر وکیل الدوله هستند تا نماینده مردم! در حالی که از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود قائل به حق ملت باشند تا دولت اما عملکرد آنها نشان می‌دهد آنها بیشتر در جهت توجیه عملکرد دولت اقدام می‌کنند و در نتیجه چنین رفتاری از مجلس دولت تقریبا به صورت مطلق العنان حرکت می‌کند و در بسیاری از مواقع مجلس نیز با دور زدن و بی اعتنایی به مصوبات مجلس عملا کار خود را انجام می‌دهد. سابقه به نتیجه نرسیدن استیضاح در مجلس اصلاح طلبان و نگاه سیاسی و جناحی آنها به موضوعات در مجلس شورای اسلامی وشورای اسلامی شهر تهران نشان داده نگاه مسلط حزبی بر این مجموعه حاکم است بنحوی که نتیجه چنین حرکتی غیر از ناکارآمدی و بی عملی این مجلس نخواهد بود.

سروری وضعیت اصلاح طلبان را در عرصه‌های مختلف مدیریتی در سطح کشور اینگونه توضیح داد: دولت یازدهم نیز تمامی تخم مرغهای ش را درون سبد بی خاصیت برجام گذاشت و شورای شهر نیز با حضور اصلاح طلبان نتوانست مدیر کارآمد و با تجربه‌ای را راهی شهرداری تهران کند که با حضور دو شهردار و یک سرپرست هنوز تهران همچنان در خواب مدیریتی به سر می‌برد و شهر از مدیر لایق و کارآمدی بی بهره است هر چند که انتخاب شهردار جدید نیز حاصل زد و بندهای سیاسی بود نه تلاش برای پاسخگویی به مطالبات شهری.

عضو سابق شورای شهر تهران به تداوم رکود در شهر تهران اشاره کرد و افزود: شهر در رکود و توقف عملیاتی به سر می‌برد، آش دست پخت شورای شهر و شهرداری به قدری شور شده که صدای برخی از بزرگان اصلاح طلب را درآورده که به این موضوع اذعان دارند که ادامه این وضعیت مخاطرات جدی برای اصلاح طلبان و مردم شهر به دنبال خواهد داشت. در آستانه یک سالگی شورای شهر دومین شهردار تهران راهی خیابان بهشت شده که تا شش ماه آینده باید منتظر گذشت زمان در انتخاب معاونین و شهرداران و اتلاف زمانی مجددی از مردم تهران باشیم بنابراین عملا شهر یک بار دیگر حداقل ظرف شش ماه آینده در فریز به سر خواهد بود و عملا مردم شهر چنین سوالی را مطرح می‌کنند که آیا شهردار جدید قادر به بهبود بخشیدن به اوضاع هست؟ آیا چرخ در گل مانده مدیریت شهری را خارج می کند وقادر به تحرک وفعالیت بخشی به مدیریت شهر است؟

سروری در ادامه با اشاره به تبعات نگاه تند سیاسی شهردار جدید، بیان کرد: با آنکه هنوز پاسخ این پرسش‌ها مشخص نیست اما متاسفانه نگاه تند سیاسی آقای افشانی به عنوان شهردار جدید این شائبه را ایجاد می‌کند که آیا وی نیز با نگاه دو بعدی یعنی سیاه و سفید شهر را اداره خواهد کرد؟ آیا شهروندان یک بار دیگر شاهد حزب سالاری به جای شایسته سالاری در انتخاب مدیران شهری خواهند بود؟ متاسفانه نوع نگاه سیاسی آقای افشانی به این تردید دامن می‌زند که سیاسی کاری در شهرداری تهران حتی نسبت به گذشته تشدید شود و فعالیت شورای شهر که از ریل کارشناسی به ریل شهرداری منتقل شده تداوم خواهد داشت؟! بی تردید نتیجه چنین راهبردی تداوم رکود و توقف شهر تهران است و تداوم روی زمین ماندن پروژه‌ها.

توقف دستاوردها و عدم تکمیل پروژه‌های نیمه تمام

وی با تاکید بر ایجاد سونامی بحران مدیریتی در تهران یادآور شد: متاسفانه شهرداری تهران در یک سال گذشته نه تنها پروژه جدیدی کلید نزده بلکه پروژه‌های کامل شده که کارآیی آنها به اثبات و به بهره برداری رسیده بود همانند خط ۷ و۸ متروی تهران را دچار توقف کرده و مردم را از خدمات دهی آن محروم کرده است. خط۷ مترو که خدمات دهی خوبی به مردم داشت و پاسخگوی تقاضای حمل و نقل بسیاری از مردم از شرقی ترین نقطه تا غربی ترین نقطه تهران بود در نگاه‌های سیاسی آقایان بدون استفاده معطل مانده است. یا بی خاصیت کردن خط ۸ مترو که هزینه‌های رفت وآمدی شهروندان را به حرم امام و فرودگاه امام خمینی بسیار کاهش می‌دهد نیز از هنرهای مدیریتی اعضای شورای شهر است که نه تنها پروژه جدیدی را کلید نزدند بلکه پروژه‌های قبلی را متوقف کردند و وضعیت غیر قابل قبولی را در شهر حاکم کرده‌اند, وضعیتی که در آینده‌ای نه چندان دور می‌تواند منجر به تولید سونامی نگران کننده‌ای درتهران در ایجاد مشکلات متعددی شود.

سروری در پایان با نخ نما خواندن روش اصلاح طلبان در فرار از پاسخگویی اظهار داشت: طلب کار بودن روش همیشگی اصلاح طلبان است به گونه‌ای برنامه ریزی می کنند که هیچ گاه پاسخگو نباشند و با شعار اینکه دولت و مدیریت شهری قبل مسوول خرابی‌ها هستند به طور کلی عقلانیت اداری و مدیریتی را زیر سوال می‌برند. دولت دوازدهم بعد از پنج سال و شورای شهر تهران بعد از گذشت یک سال که زمام امور کشور و شهر را دردست دارند همچنان خرابی‌ها را به گردن مسوولین پیشین می اندازند در حالی که سوابق مدیریتی قالیباف نشان داده خدمات وی در شهر تهران بی رقیب و انفجاری بوه از این رو تا زمانی که اصلاح طلبان مدیران پیشین را مسوول خرابی‌های کنونی قلمداد می‌کنند نمی‌توان به کار کردن آنها امیداوار بود هر چند که برگ سوخته و روش آنها برای مردم نخ نما شده و دیگر خاصیتی ندارد. امروز مطالبه گر شده‌اند وخواهان پاسخگویی سران جریان اصلاحات نسبت به ناکارآمدی‌های موجود در همه عرصه‌ها اعم از مجلس، دولت، شوراها وشهرداری تهران هستند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *