خانه‌های مجازی جهانگرد احیاء شوند

سید احمد محیط طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری درباره نقش کتابخانه ها در جذب گردشگران اظهار داشت: به هر کتابخانه ای که مراجعه کنیم و کتاب ایرانشناسی و شناخت در اختیار ما قرار دهد، به نوعی کتابخانه گردشگری است. این را ما در کتابخانه‌های جامع و بزرگ خود می‌توانیم پیدا کنیم حتی در کتابخانه‌های کوچکی مثل کتابخانه حسینیه ارشاد. ولی این موضوع می‌تواند بسط پیدا کند و مصداق و مدارک مربوط به آن را دید.

بیشتر بخوانید:

بچه ناف «طهرونم»

«تهران» را «طهران» ببین

«مهمان‌نوازی» پارسی ــ «بِرند شیرین» فارسی

رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه‌ها) ایران ادامه داد: زمانی موردی وجود داشت به نام خانه جهانگرد که کسانی  که به شهرهای اطراف مراجعه می‌کردند را راهنمایی می‌کردند و بروشور و پوستر در اختیار افراد قرار می‌دادند و مواردی از این دست… امروزه با انقلاب ارتباطاتی که به وجود آمده این موضوع می‌تواند به صورت مجازی و در قالب یک اپلیکیشن وجود داشته باشد.

محیط طباطبایی تصریح کرد: به نظر بنده امروزه ما کتابخانه‌های گردشگری مجازی احتیاج داریم که فرد بتواند به راحتی در آن وارد شود و کتب به صورت ebook در اختیارش باشد و کتابهای معرفی هر شهر – هر روستا و هر مکان موجود باشد و اطلاعاتی در مورد معماری یا… در اختیار او قرار دهد.

بیشتر بخوانید:

کوچه “آشتی‌کنان” در منطقه‌ای با ۷۹درصد طلاق/جاذبه گردشگری در میان برج‌های پست‌مدرن+تصاویر

 

ماشین تحریر ۱۲۰ ساله شاه‌مظفر که چرخ تحریر نام داشت + تصاویر

مشاور رییس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی گفت: قبلا تمام این موارد به شکل کتابی تهیه می‌شد. در دوره ای – بنده معاون معرفی آموزش بودم و شروع به تهیه سیمای میراث فرهنگی کردم که ۱۸ مجلد چاپ شد و مابقی استان‌ها ماند. در حال حاضر اگر بنده مسؤل این کار باشم این موارد را در اینترنت بارگذاری خواهم کرد و در فضای مجازی قرار می‌دهم تا مردم به راحتی دسترسی داشته باشند.

محیط طباطبایی در توضیح اینکه مردم در کشورهای توسعه یافته زیاد کتاب می‌خوانند و زیاد به کتابخانه می‌روند اما در کشور ما هم مردم کم کتاب می‌خوانند و هم گردشگران به کتابخانه‌های ما مراجعه نمی‌کنند، و چه باید کرد؟ خاطرنشان کرد: برای همین بنده می‌گویم ما باید واحدهای جهانگردی مثل همان خانه جهانگرد را برای هر شهر ایجاد کنیم، مضاف بر اینکه امروزه مردم ما با فضای مجازی ارتباط زیادی پیدا کردند و می‌توان در همین شبکه به آنها اطلاعات مجازی در قالب کتابخانه‌های مجازی ارائه کنیم، این کار می‌تواند بهترین نتیجه را بدست بیاورد.

بیشتر ببینید:

پاک‌ترین ساحل ایران با شن‌های طلایی + فیلم

لبنیاتی ۱۰۰ساله حاج سلطانعلی در بزرگترین بازار سرپوشیده جهان +‌فیلم

موزه لوور تهران را در ۵ دقیقه بازدید کنید + فیلم

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *