کاهش مرگ در ایران با کمک اصناف

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، سید محمد هادی ایازی اظهار داشت: در حال حاضر بیماریهای غیرواگیر شامل بیماریهای قلبی و عروقی، سرطانها و حوادث ترافیکی، عامل اصلی مرگ و میر مردم کشور است.

وی با بیان اینکه بیماریهای قلبی و عروقی عامل ۴۸ درصد از مرگ مردم کشور است، بر ضرورت آگاهی رسانی به مردم و استفاده از ظرفیتهای مردمی، نهادهای عمومی و دولتی در جهت پیشگیری از این بیماریها تاکید کرد و گفت: اصناف کشور می‌توانند کمک بسیار زیادی به کاهش بیماریهای غیرواگیر و تامین سلامت مردم کنند و خوشبختانه در یکی دو سال اخیر، جلسات مختلف و موثری را با اصناف از جمله نانوایان و شیرینی پزها داشته ایم تا میزان شکر، جوش شیرین و نمک موجود در محصولات آنها کاهش پیدا کند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت از اعلام آمادگی اصناف برای تشکیل کارگروههای تخصصی به منظور کاهش میزان چربی، نمک و شکر موجود در مواد غذایی خبر داد و افزود: اصناف در قالب این گروه ها و برنامه هایی که تدوین خواهد شد، محصولاتی را تولید می کنند که به تامین سلامت جامعه کمک می‌کند.

ایازی تاکید کرد: برای کاهش آمار مرگ و میرهای ناشی از بیماریهای غیرواگیر، راهی جز افزایش مشارکت مردمی، نهادهای عمومی، دستگاههای دولتی و صنوف مختلف نخواهیم داشت.

وی با اشاره به تصویب سند ملی پیشگیری از بیماری های غیرواگیر در کشور، یادآور شد: تکالیف و وظایف دستگاه های اجرایی مختلف در این سند مشخص شده که این بخش دولتی است اما بخشی که بسیار مهم و اثرگذار است، مردم و صنوف مختلف هستند که باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت با اشاره به انتقال الگوهای بیماریها از واگیر به غیرواگیر، گفت: خوشبختانه در ۴ دهه اخیر با اقدامات ارزشمند انجام شده در نظام جمهوری اسلامی ایران، امید به زندگی در بین مردم ایران حدود ۲۳ سال افزایش پیدا کرده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *