سهم هر استان از رویدادهای استارتاپی کشور چه میزان است + اینفوگرافیک

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ تقویم مرکز کسب‌وکارهای نوپا در حال حاضر یکی از جامع‌ترین تقویمهای استارتاپی و کارآفرینی کشور به حساب می‌آید که سعی کرده تمامی رویدادهای مرتبط با این حوزه را پوشش دهد.

براساس آمار دوره‌ای پوشش داده شده از رویدادهای استارتاپی، گزارشی از توزیع این رویدادها در استانهای کشور در حدفاصل تیرماه ۹۶ تا تیرماه ۹۷ منتشر شده که توجه به آن خالی از لطف نیست.

طبیعتا رویدادهای حوزه کارآفرینی یکی از شاخصهای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی است؛ در این رویدادها می‌توان با گردآوری فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا در کنار یکدیگر، باعث افزایش مهارتهای تخصصی، شناسایی فرصتهای بومی و دسترسی به منابع مشترک براساس ظرفیتهای منطقه‌ شد و همچنین برگزاری چنین برنامه‌هایی، نقش بسیار مهمی در انتقال دانش و تجربه افراد داشته که می‌تواند کاهش هزینه کسب‌وکار و افزایش نرخ موفقیت را در پی داشته باشد.

در این نقشه برای تحلیل بهتر وضعیت، علاوه بر فراوانی رویدادها از سه شاخص «جمعیت، توسعه فاوا و نرخ مشارکت اقتصادی» نیز استفاده شده است.

شاخص جمعیت، نشاندهنده افراد ساکن در یک محدوده جغرافیایی برحسب میلیون نفر است که امکان تحلیل حجم رویدادها به‌طور سرانه را امکانپذیر می‌کند؛ شاخص توسعه فاوا (IDI) شاخص توسعه و پیشرفت ICT در کشورها است.

این شاخص از سوی اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)‌ ارائه شده و میزان توسعه‌یافتگی ICT را بر مبنای یازده ویژگی ارزیابی کرده و نشان می‌دهد هر منطقه تا چه میزان به‌سوی یک جامعه اطلاعاتی و دیجیتالی در حرکت است که بیشترین مقدار آن می‌تواند عدد ۱۰ باشد.

همچنین شاخص نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد چند درصد از جمعیت موردنظر که در سن کار قرار دارند، فعال هستند؛ جمعیت فعال شامل افرادی است که مشغول به کار بوده یا در جستجوی کار هستند.

نمودار گرافیکی زیر نشاندهنده وضعیت هر استان در حوزه برگزاری رویدادهای استارتاپی است:

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *