کتابهای اهدایی شما چگونه به دست کودکان مبتلا به سرطان می‌رسند؟ / کتاب به جای دارو

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، ترالی کتاب محک فعالیت خود را از سال ۸۹، به همت بخش خدمات حمایتی و با همراهی واحد داوطلبان این سازمان آغاز کرد. تا قبل از آن ترالی برای کودکان مبتلا به سرطان بستری در بخش‌های بیمارستان واژه‌ای مترادف با دارو، سِرُم و آمپول بود. اما به تدریج به واسطه عشق همه انسان‌های نیک‌اندیشی که دغدغه سلامتی و آرامش کودکان مبتلا به سرطان را در سر دارند، تعریف دیگری پیدا کرد.

در محک این واژه یعنی چرخی که صبح‌ها برای سلامتی کودکان دارو می‌‌آورد و عصرها برای کودکی‌‌شان کتاب‌های آموزنده به همراه دارد. کتاب‌هایی که توسط واحد روان‌شناسی ارزیابی و انتخاب می‌شوند و سپس در روزهای زوج به دست کودکان مبتلا به سرطان بستری در بخش‌ها می‌رسند. آنها کتاب‌های مورد علاقه‌شان را انتخاب می‌کنند و اگر بخواهند می‌توانند به قصه‌ای که داوطلب قصه‌خوانی برایشان می‌خواند گوش کنند.

حسام ملک‌زاده – سرگروه بخش ترالی کتاب، زیر مجموعه گروه کار با بیمار در واحد داوطلبان محک ضمن تبریک روز کتاب، کتابدار و کتابخوانی در خصوص تلاش داوطلبان این بخش برای ایجاد امید و انگیزه در کودکان مبتلا به سرطان به تسنیم می‌گوید: «ترالی کتاب از سه بخش چرخ ترالی، داوطلبان و کتاب تشکیل شده است. این سه بخش باید جذابیت‌های لازم را با هم برای کودکان ایجاد کنند تا او با کتاب ارتباط برقرار کند.

در مرحله اول داوطلبان می‌بایستی نسبت به کتابی که در ترالی موجود است آگاهی داشته باشند. گاهی کودکان از ما می‌خواهند قبل از گرفتن کتاب خلاصه‌ای از قصه آن را برایشان تعریف کنیم تا اگر مایل بود آن را بردارد و بخواند.

از این رو لازم است قبل از ورود به بخش‌ها آموزش‌های لازم در اختیار داوطلبان ترالی کتاب قرار بگیرد. این آموزش‌ها باعث می‌شود او بداند چگونه می‌توان با کودکان در حال درمان ارتباط برقرار و آنها را به دنیای قصه‌ها دعوت کرد.»

قصه‌خوانی با استفاده از روش‌های علمی و هنرمندانه

برقراری ارتباط با کودکانی که شیمی‌درمانی می‌شوند کار ساده‌ای نیست. داوطلبان ترالی کتاب برای ورود به اتاق این کودکان باید شرایط روحی و جسمی آنها را در نظر بگیرند و با استفاده از روش‌های هنرمندانه و علمی آنها را به سمت کتابخوانی سوق دهند.

ملک‌زاده با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: «داوطلبان ترالی کتاب با استفاده از حرکات نمایشی کودک را برای دریافت و خواندن کتاب آماده می‌کنند. حتی اگر کودک نتواند کتاب بخواند داوطلب بخش قصه‌خوانی به صورت گروهی و فردی برایش قصه‌های متنوع و شادی را روایت می‌کند. قصه‌هایی که نه آنقدر کوتاه‌اند که زود تمام شوند و نه آنقدر بلند هستند که کودکان را خسته کنند.»

هدف از کتابخوانی در محک کمک به بروز خلاقیت و کشف استعدادهای کودکان مبتلا به سرطان و تقویت قوه تخیل آنها برای فاصله گرفتن از فضای بیمارستان است. محک تلاش می‌کند تا با ارائه کتاب و خواندن قصه‌های متنوع برای کودکان مبتلا به سرطان آنها را برای زندگی موفقیت‌آمیز در آینده آماده کند چرا که هر کودک می‌تواند با الگوبرداری از قهرمان قصه‌های مختلف با امید و انگیزه بیشتری به آینده مراحل سخت درمان خود را پشت سر بگذارد.

در حال حاضر داوطلبان ترالی کتاب محک علاوه بر بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در دارآباد در بیمارستان‌های مفید، شهدای تجریش، امام حسین، مرکز طبی، رسول اکرم و بهرامی فعالیت کرده و ماهانه به صورت میانگین ۱۲۰۰ نسخه کتاب در بیمارستان‌های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان در تهران به کودکان اهدا می‌کنند. این سازمان امیدوار است با تحقق مأموریت اصلی خود در ارائه خدمات درمانی و حمایتی به کودکان مبتلا به سرطان، کیفیت زندگی فرزندانش را نیز ارتقا بخشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *