توقف برخی طرح‌های اشتغالزایی کمیته امداد به خاطر افزایش تورم

علی‌اکبر خادمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، در پاسخ به این سئوال که پیرو اظهارات چند روز گذشته پرویز فتاح رئیس کمیته‌ امداد امام خمینی (ره)، آیا تورم در سال جاری بر برنامه‌ها و طرح‌های اقتصادی این نهاد به منظور ایجاد اشتغال برای مددجویان تاثیر داشته است یا خیر اظهار کرد:  در سال جاری ۱۲۸ هزار فرصت شغلی را برای تامین مالی به بانک‌ها معرفی کردیم که از این تعداد در هشت ماهه نخست امسال،  ۶۰ هزار فرصت شغلی ایجاد و به بار نشست.

این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: همچنین در هشت ماهه نخست امسال، ۶ هزار مورد کاریابی برای مددجویان کمیته امداد داشتیم که با احتساب فرصت‌های شغلی اجرا شده، جمعاً ۶۶ هزار نفر شاغل شدند اعم از اینکه خودشان یک طرح یا فرصت شغلی را ایجاد کنند یا از طرف کمیته امداد به مراکز اشتغال معرفی شوند.

خادمی اضافه کرد: یکی از موضوعاتی که تورم تاثیر بسیار زیادی بر آن گذاشته، طرح مولدهای خورشیدی است و به دلیل افزایش قیمت‌ها و عدم افزایش نرخ خرید تضمینی وزارت نیرو از مددجویان کمیته امداد، عملاً طرح‌های مولدهای خورشیدی کمیته امداد متوقف شده است.

مدیرکل طرح‌های اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: تاکنون یک هزار و ۱۶۹ مولد خورشیدی ۵ کیلو واتی برای مددجویان کمیته امداد در سراسر کشور بر روی سقف خانه‌ها یا در حیاط منازل نصب کردیم و طبق قرارداد خرید تضمینی، وزارت نیرو تا ۲۰ سال از مددجویان امداد برق را می‌خرد و ماهانه نیز وجوه آن به حساب مددجویان ورایز می‌کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه از ابتدای سال جاری تا کنون نتوانستیم طرح مولد خورشیدی اجرا کنیم افزود: برای سال ۹۷، اجرای چهار هزار طرح مولد خورشیدی را پیش‌بینی کرده بودیم اما به دلیل مباحث تورمی متوقف شده است زیرا هزینه اجرای طرح مولد خورشیدی به دو برابر افزایش یافته اما قیمت خرید تضمینی هیچ تغییری نکرده است.

خادمی افزود: به‌رغم قول مساعدی که وزارت نیرو و سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر دادند تا کنون به وعده خود عمل نکردند و شاهد افزایش نرخ خرید نبودیم و طرح‌ها کلاً متوقف است.

این مقام مسئول در کمیته امداد امام خمینی (ره) تصریح کرد: وضعیت در خصوص طرح‌های مکانیزاسیون کشاورزی هم به همین شکل است. در سال ۹۶ حدود دو هزار دستگاه تراکتور به مددجویان کمیته امداد تحویل دادیم اما امسال به دلیل افزایش قیمت‌ها امکان خرید تراکتور برای طرح‌های حمل بار وجود ندارد.

مدیرکل طرح‌های اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: در سال گذشته سه هزار و ۲۶۹ دستگاه خودرو نیسان در راستای اجرای طرح‌ حمل بار به مددجویان تحویل دادیم در حالی که امسال به دلیل افزایش قیمت‌ها نتوانستیم این کار را انجام دهیم.

خادمی تصریح کرد: شرکت زامیاد و سایپا هم شرایط خاصی را برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی‌(ره) قائل نیستند و می‌گویند باید مانند سایر مشتریان بیایند و ثبت‌نام کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *