انتقاد محسن هاشمی از رانت‌خواری در ارائه طرح‌های پژوهشی

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، محسن هاشمی رفسنجانی در ابتدای یکصدونهمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: فردا (دوشنبه ۳ دی)‌ مراسم تقدیر از تهران‌پژوهان توسط آقای مسجدجامعی برگزار می‌شود و از اعضای شورای شهر، کارشناسان و اصحاب رسانه دعوت می‌کنم در این مراسم شرکت کنند.

وی افزود: پژوهش در اکثر جوامع توسعه‌یافته، نقش بنیادین و تصمیم‌ساز در مدیریت دارد، یعنی قبل از تصمیم‌گیری، یافته‌های پژوهشی جهت تصمیم را مشخص می‌کند. به همین خاطر طراحی و تصمیم‌گیری بر خلاف بعضی از تصمیمات ما که یک شبه یا به سرعت صورت می‌گیرد، زمان و انرژی بیشتری از مدیر می‌گیرد و در عوض زمانی که تصمیم به اجرا می‌رسد، به دلیل آنکه همه مسائل آن از حیث منابع، چگونگی اجرا و موانع و پیامدها در فرایند تصمیم‌گیری و پژوهش پیشاتصمیم پیش بینی شده، به راحتی پروژه‌ها و تصمیمات در چارچوب زمان و منابع تعیین شده به اجرا در می‌آید.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه شاهد دو گونه پژوهش انحرافی و بیجا در سازمانهای خود هستیم تصریح کرد: نوع نخست، پژوهش برای توجیه و تئوریزه کردن تصمیمات گرفته شده و نوع دوم پژوهش برای کنترل پیامدها و نتایج پیش بینی نشده تصمیم که این نوع پژوهش را پساتصمیم می‌نامیم. ما به هر اندازه بتوانیم در پژوهش از مرتبه پسا تصمیم به پیشاتصمیم حرکت کنیم، بهره وری و اثر بخشی بالاتری را در مدیریت خواهیم داشت.

هاشمی ادامه داد: همه پژوهش‌ها در فرایند تصمیم گیری انجام نمی شود، بخشی از پژوهشها برای حفظ میراث وهویت تاریخی گذشته ما صورت می‌گیرد، این نوع پژوهش‌ها نیز علاوه بر نتایج مفیدی که در حوزه میراث فرهنگی دارند، می‌توانند برای ما یک کورنولژی از توسعه را پدید بیاورند.

وی با بیان اینکه کورنولژی به نوعی پیوند زدن زمان با وقایع و تدوین یک تاریخ موضوعی است، خاطر نشان کرد: در توسعه تهران برای فهم محیط و گرفتن یک نگرش واقع بینانه، به نوعی ما نیازمند یک کورنولژی از توسعه هستیم. این شهر چگونه به اینجا رسیده است و مراحل توسعه و رشد آن به چه شکل انجام شده است، اگر ما تصور صحیحی از گذشته تهران داشته باشیم و بدانیم چگونه میشود براساس عملکرد ذینفعان و تاثیرگذاری عوامل مختلف، تصمیمات خاص که شاید امروز از نظر ما غیرقابل قبول و عجیب است، گرفته میشود، قادر خواهیم بود در آینده از اتخاذ اینگونه تصمیمات در مدیریت شهری جلوگیری کنیم و خود در جایگاهی قرار نگیریم که در حال حاضر نسبت به گذشتگان قضاوت می‌کنیم.

هاشمی گفت: البته انتقاداتی هم به پژوهش در حوزه تهران وارد شده است که طبیعتا خود پژوهشگران بهترین و کارشناسترین برای قضاوت در این حوزه هستند اینکه بخشی از پژوهشهای ما ، مساله محور نیستند و به نوعی پژوهش برای پژوهش هستند نه پژوهش برای حل یک مساله یا معضل شهر، بخشی از پژوهشها کیفیت علمی کافی را ندارند و از قرارداد پژوهشی برای پولشویی و انتقال اعتبارات مالی استفاده می شود و بخش قابل توجهی از محتوا، کپی از منابع مختلف است، اینکه نظام فراخوان پژوهشی ما دچار تبعیض و رانت است و طرحهای پژوهشی بصورت منصفانه و مبتنی بر شایسته سالاری بین پژوهشگران توزیع نمی‌شود و بخشی از جامعه علمی و توانمند ما در حوزه پژوهش با بی توجهی روبرو هستند و اینکه وحدت رویه و مکانیزم شفافی در حوزه اجرای طرحهای پژوهشی مدیریت شهری وجود ندارد و دچار پراکندگی ، موازی کاری وناکارامدی هستیم.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: اگر وجود این مسایل را بپذیریم، باید در باره ایجاد یک ساختار پژوهشی کارامد، منصفانه، رقابتی ومساله محور در مدیریت شهری با استفاده از ظرفیتها وسیستم موجود بیاندیشیم.

وی گفت: در مدیریت شهری تهران، برای ساماندهی و مدیریت فعالیتهای پژوهشی، مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران تاسیس شده است که تاکنون پژوهشهای فراوانی را به انجام رسانده که مناسب است اعضای شورا با دسترسی به این مطالعات، قبل از تصمیم‌گیری و تدوین طرحها و بررسی لوایح از این مطالعات و پژوهشها استفاده کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *