انجام موفق آخرین تست‌های "ماهواره پیام"/ طراحی "ماهواره‌های سنجشی پارس" برای توسعه ۲۶ کاربرد

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ علی صادقی نایینی با اشاره به اینکه فناوری فضایی در چهار بخش ماهواره‌های مخابراتی، ناوبری، سنجش از دور و نجوم و اکتشافات فضایی شناخته می‌شود، گفت: نجوم و اکتشافات فضایی از قدیمی‌ترین بخش حوزه فضایی است که دانشمندان ایرانی براساس حرکت ستارگان از ۳ هزار و ۲۰۰ سال قبل توانسته بودند به تقویم شمسی دست پیدا کنند.

سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضایی ایران با اشاره به اینکه ماهواره‌های مخابراتی وظیفه انتقال داده و ارسال و پخش تلویزیونی را بر عهده دارند، افزود: هم‌اکنون در حدود ۱۵ هزار ترمینال ماهواره‌ای VSAT (برای انتقال داده از طریق ماهواره) در کشور وجود دارد که کاربران عمده این شبکه، بانک‌ها (شبکه شتاب)، شبکه سوخت و شبکه ارتباطات روستایی است.

وی بخش مهمی از ارتباطات ماهواره‌ای در کشور را مربوط به روستاها عنوان کرد و گفت: در برخی از روستاهای کشور که در مناطق دوردست هستند و آنتن‌های تلفن همراه امکان سرویس‌دهی ندارند، از شبکه ارتباطات ماهواره‌ای استفاده می‌شود که تقریبا هزار و ۵۰۰ روستا (با جمعیت حداقل ۱۰ خانوار در هر روستا) را شامل می‌شود.

شبکه سوخت نیازمند ارتباطات ماهواره‌ای

او شبکه سوخت (پمپ بنزین‌های کشور) را از دیگر کاربران مهم ارتباطات ماهواره‌ای در کشور عنوان کرد و افزود: ارتباطات سکوهای نفتی داخل خلیج‌ فارس و ایستگاه‌های لرزه‌نگاری به وسیله ارتباطات ماهواره‌ای تأمین می‌شود و به همین منظور سازمان فضایی ایران از سال ۹۰، با در اختیار قرار گرفتن ماهواره مخابراتی “ایران‌ست ۲۱” تلاش کرد تا بخشی از نیازهای مهم کشور در حوزه مخابرات ماهواره‌ای را تأمین کند و در حال حاضر از طریق این ماهواره بیش از ۳۰ درصد ارتباطات ماهواره‌ای کشور پوشش داده می‌شود.

سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی درباره ماهواره‌های سنجشی و کاربردهای آن نیز با اشاره به اینکه این ماهواره‌ها وظیفه تصویربرداری از سطح زمین را بر عهده دارند، ابراز کرد: در آذر ماه سال ۹۵ مرکز پایش ماهواره‌ای در مرکز فضایی ماهدشت راه‌اندازی شد و با ایجاد این مرکز به صورت مستمر داده‌ها و اطلاعات دریافتی مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد و این داده‌ها به سازمان‌ها و نهادهای مربوطه ارائه می‌شود.

وی سازمان مدیریت بحران کشور را یکی از سازمان‌هایی عنوان کرد که محصولات ارزش افزوده تولیدی توسط سازمان فضایی ایران در اختیار آنان قرار می‌گیرد و افزود: سازمان مدیریت بحران نیز این اطلاعات را به مراکز استانی در کل کشور ارسال می‌کند و با توجه به اینکه ایران از نظر ریسک بلایای طبیعی در رتبه یازدهم در دنیا قرار دارد، اطلاعات ارائه شده در این حوزه بسیار اهمیت دارد.

بیشتر گرد‌وغبار امسال مربوط به جنوب شرقی کشور

صادقی نایینی به پایش پدیده خشکسالی و گرد و غبار به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده در مرکز ماهدشت اشاره کرد و گفت: این پدیده‌ها به‌صورت روزانه پایش می‌شوند و از مجموع داده‌های تحلیل شده در سال ۹۶، بیش از ۵۰ مورد وقوع گرد و غبار در کشور داشتیم و این آمار تا ۱۵ دی ماه سال جاری نیز به بیش از ۳۰ مورد رسیده است که در سال جاری بیشتر این گرد و غبار مربوط به جنوب شرقی کشور بوده است.

دانش طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی بومی شد

وی درباره ساخت ماهواره‌های سنجش از دور نیز گفت: زنجیره فرآیند ساخت ماهواره سنجشی شامل، طراحی، ساخت، پرتاب، کنترل و دریافت تصاویر ماهواره‌ای و در نهایت پردازش و توسعه کاربرد آن به‌صورت کاملاً بومی در کشور انجام می‌شود و اهمیت این موضوع زمانی است که بدانیم هیچ کشوری در این حوزه به ما کمک نکرده و این دانش کاملا بومی است.

سرپرست معاونت توسعه کاربرد و خدمات فضایی ایران به ساخت ماهواره دوستی دانشگاه شریف و پیام امیرکبیر  و ظفر دانشگاه علم و صنعت اشاره کرد و  گفت: دوربین‌های اپتیک ماهواره دوستی شریف بسیار قوی و با وضوح بالا است که قدرت تشخیص مکانی حدود ۲۰ متر را دارد.

وی افزود: با ساخت این ماهواره‌ها در دانشگاه‌ها زیرساخت خوبی در این حوزه در این مراکز ایجاد شده و ظرفیت آزمایشگاهی خوبی برای تربیت نیروی توانمند در این حوزه شکل گرفته است.

تست موفقیت‌آمیز ماهواره پیام برای سومین بار

صادقی نایینی به انجام تست ماهواره پیام امیرکبیر و ایستگاه‌های زمینی آن در چند روز گذشته اشاره کرد و گفت: این ماهواره برای سومین مرحله تست‌های خود به پژوهشگاه فضایی منتقل و تست‌های سیستمی این ماهواره در چندین نوبت انجام شد و تاکنون نیز مشکلی ایجاد نشده است و تا چند روز آینده این مرحله از تست ماهواره نیز به اتمام می‌رسد، البته آزمایش ماهواره‌ها در چندین نوبت تکرار می‌شود.

وی از قرار گرفتن ماهواره‌های بومی سنجشی در کنار ماهواره‌های غیر بومی به عنوان ظرفیت جدید یاد کرد و افزود: با این کار امکان توسعه و بهبود سامانه‌های خود را به دست می‌آوریم؛ به طور مثال ما درباره آتش‌سوزی هورالعظیم اطلاعات را هر پنج روز یک بار از طریق ماهواره‌های ناسا و آژانس فضایی اروپا دریافت و تحلیل می‌کردیم، در صورتیکه با در مدار قرار گرفتن ماهواره‌های بومی مانند پیام و ظفر شاهد بهبود نتایج حاصل از سامانه‌های کاربردی خواهیم بود؛ مانند کاهش بازه زمانی در موضوعات مرتبط با پایش بلایای طبیعی در کشور.

سرپرست معاونت کاربرد و خدمات فضایی درباره برنامه‌های آینده سازمان فضایی ایران در حوزه ماهواره‌های سنجشی نیز عنوان کرد: در این بخش، نسلی از ماهواره‌ها با عنوان ماهواره‌های سنجش از دور پارس طراحی شده است که در کنار ایستگاه‌های زمینی و مراکز پردازش و نیز سامانه‌های کاربردی تشکیل زیست‌بوم «پارس» را می‌دهند و در این زیست‌بوم بالغ بر ۲۶ سامانه کاربردی از پایش حوادث غیر‌مترقبه تا حوزه کشاورزی و منابع طبیعی دیده شده است.

پیشرفت مناسب ماهواره سها در پژوهشگاه فضایی

وی، با بیان اینکه در گا‌م‌های توسعه‌ای سازمان فضایی ورود بخش خصوصی از اولویت‌های سازمان فضایی است، افزود: در زیست‌بوم پارس، ساخت ماهواره‌های پارس ۱ تا ۵ تا افق ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده است که ماهواره پارس ۱ یا «سها» در پژوهشگاه فضایی پیشرفت مناسبی داشته و در حال ورود به پروژه پارس ۲ هستیم.

صادقی نایینی با اشاره به ساخت ماهواره مخابراتی به عنوان بخش دیگر از برنامه‌های سازمان فضایی ایران افزود: ساخت ماهواره‌های ناهید ۱ و ۲  به‌عنوان گام‌هایی برای رسیدن به ماهواره «ایران ست۱» طراحی شده است که پیشرفت خوبی نیز در این حوزه داشته‌ایم.

وی تدوین پروانه اپراتوری ماهواره مخابراتی و مجوز اپراتوری ماهواره‌های سنجش از دور را  از دیگر فعالیت‌های سال جاری در سازمان فضایی ایران به منظور ایجاد ظرفیت قانونی ورود بخش خصوصی به اپراتوری ماهواره اعلام کرد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *