رسانه‌های رسمی توانایی اقناع مردم در برابر جریان خبری شبکه‌های اجتماعی را ندارند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اکبر نصراللهی با بیان اینکه سالانه فقط ۲۰ هزار نفر از دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع تحصیلات تکمیلی فارغ‌التحصیل می‌شوند و هر یک از این افراد با صرف وقت زیاد، زیر نظر استادان راهنما و مشاور، پایان نامه می‌نویسند اما نتایج این پایان نامه‌ها از رسانه ها منتشر نمی‌شود اظهار کرد: فعالیت‌های مثبت زیادی در دانشگاه‌ها انجام می شود که بخشی از آنها دفاعیه رساله‌ها و پایان‌نامه‌هاست اما این اخبار از منطقه دروازه‌بانان رسانه‌های رسمی عبور نمی‌کنند. 

وی با توجه ضرروت تولید اخبار امید بخش، به ویژه در شرایط موجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا گفت: متأسفانه ناخواسته گرایش رسانه‌ها، با گزینش و انتخاب اخبار منفی، پوشش نارسایی‌ها، تنش‌ها و عدم انتخاب و انتشار اخبار مثبت، به ویژه واقعیت‌های جامعه از جمله دانشگاه، تصویر نادرستی ارائه می‌دهد که ضرروت دارد در گزینش‌گری و انتشار آن تجدید‌نظر فوری کنند.

رییس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با اشاره به طرح پایش در دانشگاه آزاد اسلامی و تلاش این دانشگاه برای کمک به بخش‌های اجرایی کشور در شناسایی و حل چالش‌ها، افزود: با توجه به اینکه این طرح ۵۰ چالش کشور، ۹۴۴ برنامه پژوهشی و هشت برنامه علمی را دربرمی گیرد، همکاری رسانه‌ها در این زمینه ضروری است.

نصراللهی ضمن اشاره به پیشرفت‌های تکنولوژی های ارتباطی و افزایش دسترسی‌های مردم به رسانه‌ها و همچنین نقش مخاطبان در تولید، توزیع و سیاست‌گذاری‌های خبری گفت: تغییر در نوع و شیوه دروازه‌بانی اخبار در رسانه‌های رسمی ضرورت دارد و نتایج این پایان‌نامه‌ها، نشان داده است که هیچ‌کدام از سیاست‌های دروازه‌بانی خبر رسانه‌های رسمی ایران برای اقناع افکار عمومی در برابر جریان خبری شبکه‌های اجتماعی کارایی قبلی را ندارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کاربران برای تولید و انتشار اخبار خود از طریق شبکه‌های اجتماعی، نه تنها به رسانه‌های خبری رسمی نیاز ندارند بلکه این رسانه‌ها می‌توانند خود با هم‌افزایی و راه‌اندازی موج‌های خبری، رسانه‌های رسمی را با چالش‌های جدی مواجه سازند.

نصراللهی افزود: اتخاذ راهبرد فعال و فوق فعال در قبال تکنولوژی‌های ارتباطی و نرم‌افزارهای موبایلی، بازنگری در رشته‌های موجود مربوط به رسانه و ارتباطات در کشور و راه اندازی رشته‌های جدید مثل «مطالعات ژورنالیسم آنلاین» و «شبکه‌های اجتماعی» ضروری است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی، ضمن اشاره به گفتمان مقام معظم رهبری در مورد فضای مجازی گفت: مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان صراحتاً فرمودند که فضای مجازی می‌تواند ابزاری باشد برای زدن در دهان دشمن؛ این صحبت خیلی واضح و شفاف است. 

وی با اشاره به توصیه دیگر مقام معظم رهبری مبنی بر این که رسانه مجازی می‌تواند فرصتی باشد برای شناسایی شبهات و پاسخگویی به آن، اظهار داشت: از طریق فضای مجازی می‌توان شبهه‌ها را شناسایی کرد و از همین طریق هم می‌توان به آن‌ها پاسخ داد. حال رسانه‌هایی که ادعای فراگیر، مردمی و ملی بودن را دارند باید پاسخ بدهند که چقدر در فضای مجازی حضور دارند و چقدر از این ابزار، استفاده و در راستای شناسایی و پاسخگویی به شبهات اقدام می‌کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *