رشد ۴۵ درصدی گشت‌های تعزیراتی/ تشدید گشت‌ها در حوزه دارو و بهداشت

به گزارش خبرنگار حقوقی و قضائی خبرگزاری تسنیم؛ سید یاسر رایگانی امروز طی نشستی خبری در محل این سازمان با اشاره به اینکه مردم انتظار دارند وقتی دولت ارز ۴۲۰۰ تومانی به ۱۳۰ شرکت برای واردات گوشت می‌دهد نظارت و کنترل بیشتری انجام شود، اظهار کرد: در همین راستا حتی در روزهای تعطیل نیز گشت‌های مشترکی که با هماهنگی دادستانی تشکیل شده است اجرا می‌شود.

وی از تشکیل ۸۲۵ پرونده در حوزه عرضه گوشت خبر داد و افزود: برای ۴۶ پرونده قرار و برای ۶۱۲ پرونده حکم تخلف صادر شده است و سایر پرونده‌ها نیز در دست رسیدگی است.

سخنگوی سازمان تعزیرات تعداد پرونده‌های تشکیل شده در حوزه عرضه مرغ را ۷۱۵ پرونده اعلام کرد که ۴۳ پرونده منجر به صدور قرار و برای ۴۳۸ پرونده حکم تخلف صادر شده است.

وی با اشاره به وجود ۴۳۰۰ اتحادیه در کشور که مهم‌ترین کار آنها نرخ‌گذاری است، تصریح کرد: ۲۵۰۰ مورد از این اتحادیه‌ها دارای پروانه هستند و ما نمی‌پذیریم که رستوران‌ها و مراکز تهیه غذا بدون اعلام رسمی اتحادیه و اصناف و به بهانه گرانی گوشت اقدام به افزایش قیمت‌ها کنند.

رایگانی در همین راستا به تشکیل پرونده برای یک رستوران در منطقه الهیه تهران اشاره کرد و گفت: این رستوران یک تکه فیله گوساله را ۲۸۰ هزار تومان و یک ظرف سالاد پیاز و خیار را ۴۷ هزار تومان سرو می‌کرد که ارزش اولیه تخلف آن ۲۳۰ میلیون ریال برآورد شد و پس از رسیدگی حکمش صادر خواهد شد.

سخنگوی سازمان تعزیرات با اشاره به اینکه این مورد از طریق رسانه‌ها شناسایی شده است از مردم خواست تا از طریق ارتباطی که با رسانه‌ها دارند و رصد رسانه‌ها اخبار این موارد به سازمان تعزیرات برسد.

رایگانی درباره گشت‌های مشترک تعزیرات با سایر نهادها با اشاره به  اینکه به فراخور ماموریت‌ها نمایندگانی از شبکه بهداشت، نیروی انتظامی، وزارت صمت، بازرسین اصناف، دامپزشکی و سازمان حمایت حضور دارند، افزود: تعداد گروه‌های گشت مشترک امسال نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد رشد داشته است و از تعداد ۲۵ هزار و ۱۰۹ مورد به ۱۷ هزار و ۲۷۴ مورد افزایش یافته است.

وی از رشد ۶۴ درصدی تعداد بازرسی‌های سال جاری نسبت به سال قبل خبر داد و گفت: امسال ۸۷ هزار و ۲۵۰ مورد و سال گذشته ۵۲ هزار و ۹۰۸ مورد بازرسی انجام شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات با اشاره به اینکه معاونت پیشگیری این سازمان با هدف جلوگیری از وقوع جرم وارد شده است از ثبت ۲۲ هزار و ۵۴۴ مورد تذکر در سال‌ جاری و ۱۱ هزار و ۸۱۵ مورد تذکر در سال گذشته خبر داد و افزود: در این زمینه نیز شاهد رشد ۹۰ درصدی هستیم.

وی رشد تعداد واحدهای بدون تخلف را ۷۳ درصد و واحدهای دارای تخلف را ۴۲ درصد نسبت به سال قبل اعلام کرد و گفت: تعداد ۳۳ هزار و ۷۱ واحد بدون تخلف و ۳۰ هزار و ۸۳۵ واحد دارای تخلف در گشت‌های مشترک مورد شناسایی قرار گرفته است.

رایگانی میزان رشد گشت‌های مشترک را نسبت به سال قبل ۶۳ درصد اعلام کرد و افزود: در سال جاری با توجه به وضعیت پیش‌آمده برای بازار در روزهای جمعه و تعطیلات رسمی نیز گشت‌ها ادامه داشته است و به فراخور درخواست‌ها ۳۰ شعبه جدید نیز استقرار پیدا کرده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات تعداد پرونده‌های تشکیل شده در حوزه خودرو را ۵ هزار و ۸۰۲ مورد اعلام کرد و متذکر شد: ۵ هزار ۶۰۴ پرونده مربوط به خدمات و ۱۹۸ پرونده مربوط به قاچاق بوده است که متهمان ۵۱۳ پرونده با ارائه مدارک حکم برائت گرفتند، ۲۰۱ پرونده به دلیل عدم صلاحیت تعزیرات در رسیدگی به مراجع ذیصلاح ارسال شدند، ۹۱۳ پرونده منجر به صدور قرار شده و ۷۶۰ پرونده نیز به پرداخت ۲۹۳ میلیارد تومان جزای نقدی در حق دولت محکوم شده‌اند.

وی در خصوص پرونده یکی از خودروسازان که حکم بدوی آن مبنی بر جمع‌آوری ۳۰ هزار خودرو دارای مشکل فنی صادر شده است نیز گفت: این پرونده در مرحله واخواهی است و متهم آن خواهان بازدید از خط تولید شده است که طبق توافق به عمل آمده طی دو هفته آینده با حضور تیم مشترک کارشناسان خودرو، شعبه رسیدگی کننده و مسئولان خط تولید خودرو مورد نظر با هدف اصلاح و جلوگیری از ادامه تخلف مورد بازرسی قرار خواهد گرفت که البته این بازدید منافاتی با جمع‌آوری آن خودرو و رفع مشکل فنی آن ندارد.

رایگانی از تشدید و ادامه رصد تعزیراتی در حوزه بهداشت، دارو و درمان خبر داد و ضمن اشاره به پلمب یک مرکز جراحی محدود طی روز گذشته از هموطنان خواست به خصوص موارد مربوط به مراکز خصوصی، بیمارستانها و مراکز جراحی محدود را به تعزیرات گزارش کنند.

وی همچنین از راه‌اندازی یک مجتمع تخصصی رسیدگی به جرائم تعزیراتی حوزه بهداشت و درمان در تهران و در تمامی استانها خبر داد و افزود: مجتمع تهران در خیابان اراک واقع شده است.

رایگانی در خصوص افزایش ویزیت برخی از پزشکان نیز اظهار امیدواری کرد که از طریق گسترش بحث کارتخوان شفافیت لازم برای نظارت بر روی ویزیت پزشکان ایجاد شود و افزود: تخلفات در این حوزه باید از سوی نظام‌پزشکی، دادسرای جرائم پزشکی و وزارت بهداشت به تعزیرات گزارش شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات سپس از جلسه‌اش با رئیس اتحادیه فرش خبر داد و با بیان اینکه این اتحادیه معتقد است که هایپرهای فرش با تبلیغات گسترده بین ۱٫۵ تا ۲ درصد فرش را گرانتر می‌فروشند، افزود: طی روزهای آینده گشت‌هایی در این خصوص راه‌اندازی می‌شود و من از هموطنانمان می‌خواهم قبل از شروع این گشت‌ها موارد تخلف را به اتحادیه‌ها و تعزیرات اطلاع دهند.

وی با اشاره به اینکه این عمل هایپرهای فرش، تقلب در کسب و گرانفروشی است، افزود: گزارش شده است که گاها با برندهایی به فروش می‌رسند که وجود خارجی ندارد.

رایگانی در خصوص مهم‌ترین پرونده‌های تعزیراتی اخیر استان آذربایجان غربی به ۳ پرونده گرانفروشی مرغ و گوشت اشاره کرد که دو فقره آن منجر به صدور حکم جذای نقدی به میزان ۵ میلیارد و ۶۱۱ میلیون و ۷۸۳ هزار ریال شده است.

به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات در این ۳ پرونده ۱۹۷ هزار و ۴۳۹ کیلوگرم مرغ از قرار هر کیلوگرم ۱۸ هزار و ۸۰۰ ریال گران فروخته شده است.

وی با اشاره به اینکه در این استان در چند ماه اخیر ۸۳ فقره پرونده مهم و ملی تشکیل شده که ۷۷ فقره آن مورد رسیدگی قرار گرفته است، افزود: این پرونده‌ها منجر به ۴۴۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون ریال جزای نقدی در حق خزانه دولت شده است.

گرانفروشی ۱۶۱ هزار و ۶۰ کیلوگرم مرغ توسط کشتارگاه صنعتی برآیند دیگر تخلف تعزیراتی در استان آذربایجان غربی بوده که رایگانی با اشاره به آن خاطرنشان کرد: در این پرونده ۴ میلیارد و ۷۹۹ میلیون تومان جذای نقدی صادر شده است. کشف قاچاق ۲۴۰ هزار دلار آمریکا توسط سپاه در شهرستان سردشت دیگر تخلف تعزیراتی در آذربایجان غربی بوده است که به گفته سخنگوی سازمان تعزیرات منجر به پرداخت ۹ میلیارد و ۶۰۵ میلیون ریال جزای نقدی و ضبط دلارها شده است.

رایگانی کشف قاچاق ۱۲۰ قالب شمش طلا در گمرک رازی خوی را به عنوان دیگر مورد قاچاق کشف شده در استان آذربایجان غربی اعلام کرد که علاوه بر ضبط طلاها متهم به پرداخت ۱۴۰ میلیارد ریال جزای نقدی محکوم شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات مهم‌ترین تخلفات تعزیراتی اخیر در استان البرز را نیز به شرح ذیل اعلام کرد:

جریمه ۲۲ میلیارد ریالی یک بیمارستان خصوصی بابت ارائه خدمات اجباری اضافه بر نیاز به بیماران

پلمب ۲۳ مرکز ترک اعتیاد که داروهای یارانه‌ای دریافت و در خارج از شبکه به فروش می‌‌رساندند و یا اینکه نمی‌فروختند. این مرکز همچنین فاقد مسئول فنی و پرونده بیماران بوده است. پلمب ۱۴ عطاری و بازداشت ۵ نفر و تشکیل ۱۹ پرونده تخلف به دلیل فروش داروهای غیرمجاز لاغری و گیاهی

قاچاق ۱۴۲ راس دام سبک به ارزش ۲ میلیارد ریال

کشف ۸ هزار کارتن سیگار و انواع تنباکوی قاچاق

پلمب واحد تولیدی غیرمجاز خوراک دام

رایگانی مهم‌ترین تخلفات تعزیراتی اخیر استان همدان را نیز به شرح ذیل اعلام کرد:

۳ فقره پرونده عرضه خارج از شبکه گوشت منجمد به وزن ۳ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم که در دو فقره آن متهمان به پرداخت یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.

قاچاق ۳۷ راس دام سنگین به ارزش ۸ میلیارد ریال که در دست رسیدگی است.

سخنگوی سازمان تعزیرات همچنین مهم‌ترین تخلفات تعزیراتی وقوع یافته اخیر در سیستان و بلوچستان را به شرح ذیل تشریح کرد:

کشف ۲۲ هزار و ۷۴۰ لیتر نفت‌گاز همزمان با شروع قاچاق پس از تعقیب و گریز در مسیر میرجاوه به زاهدان که علاوه بر ضبط سوخت متهمان به پرداخت یک میلیارد و ۶۹ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده‌اند.

حمل ۲۸ تن و ۵۰۰ کیلوگرم پلی‌اتیلن قاچاق توسط ماموران هنگ مرکزی سراوان که منجر به ضبط کالا و جریمه متهم به مبلغ یک میلیارد و ۲۴۶ میلیون ریال شده است.

کشف ۳۳۹ کیسه ۲۵ کیلویی شیرخشک با هدف قاچاق به خارج از کشور در انباری در منزل مسکونی واقع در یکی از روستاهای حاشیه ایرانشهر توسط ماموران اطلاعات سپاه که به تعزیرات ارجاع شده و علاوه بر ضبط کالا منجر به جزای نقدی به میزان ۲ میلیارد و ۷۹۳ میلیون ریال شده است.

کشف قاچاق ۸ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۱۰۰ روپیه پاکستانی در هنگام ورود به کشور از دو تبعه پاکستانی که با توجه به استعلامات علاوه بر ضبط پول منجر به جزای نقدی ۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریالی شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی سپس به تشریح برخی از مهم‌ترین پرونده‌ها در سایر استان‌ها پرداخت که شرح آن در ادامه می‌آید:

گرانفروشی ۲۰ تن گوشت در خراسان شمالی، عرضه خارج از شبکه ۲۱۶ تن برنج در چهارمحال و بختیاری که منجر به صدور حکم الزام به عرضه و پرداخت ۳۰ میلیارد ریال جزای نقدی شده است.

محموله ۲۰۰ راسی گوسفند و ۱۵ راس گوساله در قم که منجر به ضبط و جریمه متهمان به ارزش ۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال شده است و در حال ادامه رسیدگی است.

کشف ۳۳۳ دستگاه انواع دستگاه تهویه به ارزش ۳۲ میلیون ریال در یزد

دو پرونده لوازم سرویس خواب که منجر به توقیف و جریمه ۲ میلیارد و ۵۸۶ میلیون ریال شده است.

ضبط سیگار قاچاق و جریمه ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریالی متهم

جریمه ۶٫۵ میلیارد ریالی برای شرکت وارد کننده برنج در مشهد به دلیل گرانفروشی و لحاظ کردن سود غیرمتعارف.

ضبط یک دستگاه فوردموستانگ در اصفهان که جریمه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریالی محکوم شده است.

سخنگوی سازمان تعزیرات درباره ۳۴ پرونده در حوزه لبنیات هم گفت: تکلیف تمام این پرونده در مرحله بدوی روشن شده است که ۷۰ تا ۸۰ درصد آنها اعتراض کردند و پس از قطعی شدن حکم مشکلی در رابطه با اعلام اسامی آنها نخواهیم داشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *