چرا مردم جهان "آسبادهای" ایران را نمی‌شناسند/ یکی از ۱۰ شهر خشت و گل ایران کجاست؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، محمود نگهبان سلامی – نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه به عنوان نماینده مردم شهرستان چند درخواست از مسئولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارم، اظهار کرد: نخست اینکه اعتبار لازم برای نگهداری و حفظ و احیای آثار تاریخی شهرستان تامین شود.

وی با اعلام اینکه بیش از ۲ هزار اثر تاریخی در شهرستان خواف وجود دارد، خواستار معرفی جاذبه تاریخی و گردشگری این شهرستان شد و ادامه داد: مجموعه آسبادهای نشتیفان در دنیا بی نظیر است اما هنوز معرفی کاملی انجام نشده است و نیازمند معرفی در کشورهای مختلف است و هنوز بسیاری از مردم دنیا از این مجموعه تاریخی باشکوه بی اطلاع هستند.

نگهبان سلامی افزود: امسال در ردیف‌های بودجه، بودجه ای برای فرودگاه خواف در نظر گرفته شده است و باید برنامه ریزیهای لازم صورت پذیرد تا بتوانیم تمهیدات لازم برای ورود مسافر و گردشگر از طریق زمینی، هوایی و ریلی فراهم شود.

“بشرویه” یکی از ده شهر خشت و گلی ایران

همچنین ولی تیموری رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور در بازدید از بافت تاریخی شهر بشرویه گفت: شهرستان بشرویه دارای یک وحدت کامل بین مقامات اداری و مردم است که این یک پتانسیل مهم و کاربردی است.

معاون گردشگری  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سالیان قبل تنها شهرستان بشرویه به عنوان یک ورودی و مسیر برای مسافران بوده اما با همت سرمایه گذاران و امور گردشگری اکنون در باب اقامتگاههای بوم گردی و بافت تاریخی حرف اول استان خراسان جنوبی را می زند.

تیموری بیان داشت: امید داریم تا مسافران و گردشگرانی که قصد سفر به مشهد الرضا و بعضا استانهای مرکزی را دارند حتما از بافت زنده و تاریخی و بخصوص کویر این شهرستان دیدن کنند و بتوانند سفری دلنشین را به همراه خانواده در کویر داشته باشند.

بشرویه یکی از ده شهر خشت و گلی ایران است که بافت تاریخی آن با ۲۲ هکتار مساحت با شماره ۷۸۳۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *