۲۰ درصد جمعیت ایران در حریم تهران مستقر می‌شوند

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم،‌ در جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از معاونت‌های شهرداری تهران، ادارات کل و شرکت‌های تابع شهرداری، طرح ساختاری حریم کلان شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت؛ در این جلسه مجتبی شکری مدیر کل حریم شهر تهران با بیان اینکه ۲۰ درصد جمعیت کل ایران تا سال ۱۴۰۴ در محدوده ۶ هزار کیلومتری حریم کلان شهر تهران مستقر می‌شوند، گفت: پروژه حریم پایتخت بر اساس اسناد و احکام فرادستی به شورای عالی برنامه ریزی محول شد و شهرداری تهران آن را مدیریت کرده است.

شکری افزود: دو فاکتور اقتصاد و جمعیت در برنامه‌ریزی‌های این چنینی تأثیرمهمی دارند و بنابراین باید مورد مطالعه ویژه قرار بگیرند. اگر فقط به همین موضوع دقت کنیم، متوجه تأثیرات اجتماعی‌، اقتصادی، سیاسی و امنیتی آن بر شهر تهران می‌شویم، بنابراین مسأله حریم تهران باید مورد مطالعه و برنامه ریزی جدی قرار بگیرد که در این زمینه حتماً نظرات همه ذینفعان از جمله فرمانداران، شهرداران، بخشداران اخذ شده و در طرح ساختاری حریم کلان شهر تهران لحاظ می‌شود.

مدیرکل حریم شهر تهران افزود: شاید به لحاظ بحث‌های مدیریتی و پایش اطلاعات مسائل محدوده ۶ هزار کیلومتری حریم، به شهرداری تهران ارتباط نداشته باشند، اما این بخش به شکل مستقیم و غیرمستقیم بر کلانشهر تهران تأثیر دارد.

وی با اشاره به قیمت مسکن گفت:کمترین قیمت آپارتمان در تهران حدود متری ۵ میلیون تومان است و خرید زمین در محدوده حریم با قیمت ۶۰۰ هزار تومان جاذب جمعیت خواهد بود. در نتیجه بروز مسائل اجتماعی ،کانون‌های نا امن، مسائل اقتصادی، مهاجرت و غیره پیامدهای چنین وضعیتی خواهد بود.

شکری بیان کرد: متأسفانه یک سوءتعبیر در مدیریت کلان به وجود آمده بود مبنی بر اینکه قرار است شهرداری تهران در این پهنه حاکمیت داشته باشد و به همین دلیل با فعالیت در حوزه حریم به شدت مقابله می‌شد.

وی افزود:این سوءتفاهم در فرآیند کار ما خلل ایجاد کرده بود، اما در چند ماه گذشته توانستیم با شفاف سازی موضوع را حل کنیم. ما یک «مستر پلان» برای این شش هزار کیلومتر تهیه کرده ایم که درون آن ۲۶ شهر، ۸ فرمانداری و ۲۷ بخشداری حضور و حاکمیت دارند، یعنی در هر محدوده‌ای هر پهنه‌ای تعریف بشود،در همان محدوده خودشان مرجع صدور جواز خواهند بود و موضوعات را نظارت، پایش و مدیریت خواهند کرد، اما اکنون به دلیل عدم تبحر مدیران در حوزه شهرسازی و هم چنین وجود محدودیت‌های مالی مجوزهای نادرستی صادر می‌‌شود.

مدیر کل حریم شهر تهران افزود: سندطرح راهبردی مصوب سال ۹۵ از وزارت راه و شهرسازی ابلاغ شده است و قرار است مسأله ابلاغ آن از استانداری رفع بشود تا فرمانداران، بخشداران و شهرداران در آینده‌ای نزدیک طی جلسه‌ای نقطه نظرات خود را اعلام کنند.

شکری گفت: نظر افرادی که در این جمع به عنوان نمایندگان تام الاختیار معاونت‌های شهرداری تهران، سازمان‌های مستقل و شرکت‌ها حضور دارند، موثر و سازنده خواهد بود لذا لازم است قبل از تهیه طرح نظرات کارشناسی خود را اعلام کنند چرا که در صورت گذشت زمان این نظرات قابل اعمال نخواهند بود.

مدیرکل حریم با بیان اینکه ما در حال تهیه طرح ساختاری هستیم،گفت: طرح ساختاری به مثابه طرح تفصیلی نسبت به طرح جامع است.یعنی در این طرح کدینگ هر قطعه، پارسل به پارسل با مقیاس یک پنج هزارم، یک ده هزارم، یک بیست هزارم در مناطق مختلف در حال تهیه است. این مقیاس برای مناطقی که تراکم جمعیت بالایی دارند، در یک پنج هزارم و جاهایی که تراکم کمتر است در یک بیست هزارم تهیه می‌شود.

در پایان این نشست بر همگرایی مستمر و هماهنگی بین معاونت‌ها، ادارات کل و شرکت‌های تابع شهرداری در راستای روند طرح ساختاری به عنوان سند صیانت‌، هدایت و راهبری حریم کلان شهر تهران در فرآیند مدیریت شهری تأکید شد هم چنین مقرر شد آراء و نظرات پیشنهادی در ارتباط با طر ح ساختاری از سوی مدعوین ارائه شود.

از سوی دیگر با توجه به ضرورت اطلاعات دقیق آماری، توصیفی و مکانی هر مجموعه به خصوص در حریم شهر تهران مقرر شد همه مجموعه‌ها نسبت به ارسال فهرست و بانک اطلاعات مورد نظر مشاور طرح ساختاری به اداره کل حریم اقدام کنند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *