قتل ۱۲۰ زن فرانسوی توسط شریک زندگی صرفاً در سال ۲۰۱۹!

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ خشونت بر علیه زنان در فرانسه یکی از معضلات مهم این کشور به شمار می‌رود؛ خشونت‌هایی از قبیل خشونت خانگی، آزار و اذیت‌های جنسی و تبعیض جنسیتی از این قبیل معضلات مهم به حساب می‌آیند. 

یکی از معضلاتی که زنان فرانسوی با آن رو به رو هستند، مسئله “خشونت خانگی” است؛ براساس آمارهای رسمی از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۱۲۰ زن در فرانسه در نتیجه خشونت‌های خانگی جان خود را از دست داده‌اند؛ این زنان توسط شریک زندگی خود به بهانه‌های کوچک کشته شدند.

خبرگزاری “رویترز” در گزارشی از افزایش خشونت‌های خانگی خبر می‌دهد؛ بر اساس این گزارش آمار کشته‌ها هر سال در فرانسه نسبت به سال قبلش افزایش پیدا می‌کند. 

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه، در سال ۲۰۱۷، ۱۳۰ زن به دست شریک زندگی خود کشته شدند در حالیکه یک سال قبل آن، سال ۲۰۱۶ این آمار ۱۲۳ زن بوده است. 

معضل زن‌کشی زمانی برای دولت و دستگاه قضایی فرانسه نگران‌کننده‌تر است که به آمار جرم مشابه در دهه پیش از آن توجه کنیم؛ در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ میلادی، شمار ارتکاب قتل خانگی ۱۶۶ مورد به ۱۱۸ مورد کاهش پیدا کرده بود اما از آن سال به بعد، تعداد زنان قربانی خشونت خانگی افزایش یافته است.

از هر۱۰ قتل، دست‌کم ۸ مورد آن‌ها در یک واحد مسکونی (خانه یکی از زوج‌ها یا خانه شخص دیگر) روی داده است؛ عامل وقوع قتل در ۳۲ درصد موارد، مشاجره و در ۲۶ درصد دیگر طلاق گزارش شده است؛ به‌علاوه ۵۰ درصد زنان مقتول، پیش از کشته شدن، از سوی شریکان زندگیشان مورد خشونت قرار گرفته بودند.

 بر اساس گزارش وزارت کشور فرانسه در سال ۲۰۱۷، ۹۸ هزار و ۵۰۰ زن، از خشونت خانگی جان سالم به در برده‌اند؛ این زنان اکثراً قربانی ضرب و شتم بوده و ۲ درصد از آن‌ها مورد تجاوز شریک زندگی فعلی یا سابق خود قرار گرفته‌اند؛ ۱۱درصد دیگر هم در همین طبقه‌بندی به قتل تهدید شده‌اند.

کشور فرانسه ,

کشور فرانسه ,

بسیاری از قربانیان این خشونت‌ها در اعتراض به عدم توجه دولت و مسئولین نسبت به حقوق زنان در فرانسه، دست به اعتراض زده‌اند؛ در سال ۲۰۱۸ جنبشی به نام «ME TOO» توسط زنان فرانسوی به راه افتاد که به‌دنبال تصویب قانونی در مورد آزار و اذیت زنان بودند؛ زنان فرانسوی با آشکار کردن آزار و اذیت‌ها سعی داشتند از این عمل جلوگیری کنند. 

همچنین در هفته اخیر زنان پاریسی در اقدامی بر علیه خشونت خانگی دست به اعتراض زدند؛ معترضان نام هر کدام از قربانیان خشونت خانگی در فرانسه را در دست داشته و یک به یک روی زمین می‌افتادند و فریاد می‌کشیدند: «نه یکی دیگر.»؛ «نه یکی دیگر» کمپینی است که در سال ۲۰۱۵ در اعتراض به خشونت‌ علیه زنان در آرژانتین شکل گرفت.

بسیاری از زنان خواهان رسیدگی به این معضلات هستند؛ آنان از عدم خواست دولت فرانسه نسبت به حل این مشکلات صحبت می‌کنند؛ خانم شیاپا در صفحه‌ی شخصی خود بیان می‌کند: «ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که به اندازه کافی خشونت جنسی را مجازات نمی‌کنند؛ بیشتر متجاوزان به راحتی به آزار و اذیت می‌پردازند و حقوق ما زنان نادیده انگاشته ‌می‌شود.»

کشور فرانسه ,

کشور فرانسه ,

کشور فرانسه ,

خشونت جنسی در فرانسه ۷ برابر سایر کشورها

انتهای‌پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *